Cieszymy się, że budowa pierwszego mikrotunelu już się zakończyła, obecnie przygotowujemy się do realizacji jednego z najbardziej wymagających elementów sieci, czyli około 200-metrowego przewiertu pod drogą krajową nr 88 i torami kolejowymi mówi, cytowana w komunikacie, Kamila Zybura-Pluta, menedżer projektu.


Do tego sieć poprowadzona zostanie także pod rzeką Bytomką oraz torami tramwajowymi.

Łącznie metoda mikrotunelowania posłuży do budowy 670 m rurociągu, najdłuższy odcinek będzie miał 94 m. Głębokość, na której zaplanowano wiercenia, to przedział od 1,2 m do 8,4 m. Do budowy sieci zostanie wykorzystane 20 590 mb rur preizolowanych o średnicy DN600, wyposażonych w system wykrywania awarii. Aby je scalić, na całej długości sieci wykonanych zostanie 2200 spawów.

Jak poinformowało przedsiębiorstwo, zainstalowano już ponad siedem z planowanych 10 km rur ciepłowniczych.

W ramach tego samego projektu ruszyła budowa pompowni na terenie Elektrociepłowni Miechowice w Bytomiu. Łączna wartość wszystkich prac to około 60 mln zł.

Warto podkreślić, że budowa sieci ciepłowniczej łączącej Zabrze i Bytom jest istotnym elementem kompleksowego planu inwestycyjnego Fortum dla śląskich miast. Dzięki naszym inwestycjom, które docelowo przekroczą łącznie miliard złotych, zapewnimy pewne i bezpieczne dostawy ciepła sieciowego do 70 tys. gospodarstw domowych dodaje Kamila Zybura-Pluta.

Zgodnie z planem budowa sieci ma się zakończyć w listopadzie 2018 r., wtedy też zostanie oddana do użytku nowa zabrzańska elektrociepłownia.

Przeczytaj także: Nowa ciepłownia w Bytomiu, za 50 mln, już gotowa