Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Rzeszowie (MPWiK) realizuje obecnie jedną z największych inwestycji w zakresie modernizacji sieci wodociągowej w ciągu ostatnich kilku lat. Pierwszy etap inwestycji zakłada renowację fragmentu magistrali o długości 3 km. Zadanie zostanie wykonane z wykorzystaniem metody bezwykopowej – CIPP (ang. Cured In Place Pipe), za pomocą elastycznego termoutwardzalnego rękawa wykonanego z filcu, włókna szklanego oraz polietylenu.
Koszt renowacji 3-kilometrowego fragmentu magistrali wodociągowej to 12,7 mln zł. Fot. Marco Saracco / Shutterstock
Wykonana z rur stalowych rzeszowska magistrala wodociągowa w eksploatacji jest od 1981 r. Aby mogła nadal bezawaryjnie działać, konieczna jest jej modernizacja. W ramach pierwszego etapu inwestycji renowacji poddany zostanie 3-kilometrowy fragment rurociągu DN800 od Al. Wyzwolenia do ul. Staroniwskiej. Trasa ta przecina dwa osiedla: Krakowska Południe oraz Pobitno.
Jak wyjaśnia MPWiK wybór metody bezwykopowej został podyktowany koniecznością zminimalizowania uciążliwości związanych z pracami ziemnymi. Zostały one zredukowane do wykonania niewielkich wykopów punktowych w celu instalacji wykładziny w istniejącym rurociągu. Odbędzie się to poprzez inwersję – wtłoczenie za pomocą sprężonego powietrza, który zostaje następnie wklejony do wewnętrznej ścianki rurociągu, a nakład czasu potrzebny do instalacji rękawa jest bardzo krótki – podano w komunikacie.
Wartość zadania to 12,7 mln zł netto. 64% tej sumy jest finansowane z unijnego Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Realizacją zajmuje się firma Preuss Pipe Rehabilitation Polska sp. z o.o.
Przeczytaj także: Bezwykopowa renowacja kanalizacji sanitarnej w Chełmie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.