Menedżer projektu w firmie McConnell Dowell, Chris Powell, wyjaśnił, że rekord ustanowiono dzięki osiągnięciu właściwego balansu pomiędzy wytrzymałością rury, siłą przecisku oraz funkcjonowania maszyny, dzięki czemu maksymalnie zwiększono możliwości 34-tonowej MTBM. Jak przypomina wykonawca, poprzedni rekord – przewiert w technologii Direct Pipe o długości 1495 m – ustanowiono w Teksasie, w 2017 r.

Jest to nie tylko obecnie najdłuższy przewiert Direct Pipe na świecie, ale też pierwszy przewiert wykonany w technologii Direct Pipe w Nowej Zelandii. Dzięki temu nie byliśmy ograniczeni przez tradycyjne zastosowania tej metody; mogliśmy wykorzystać technologię w sposób, który do tej pory nie był używany. Mieliśmy wysokie oczekiwania, dobrze się przygotowaliśmy i uczyniliśmy istotny krok w skali światowej; to zmieni sposób, w jaki ta technologia będzie wykorzystywana – kontynuował Powell.

Unikalne zalety systemu Direct Pipe firmy Herrenknecht AG, który został użyty do realizacji tego zadania, to możliwość instalacji długich rurociągów w jednym podejściu, bezpiecznie, w odpowiednim tempie, przy redukcji wszelkich możliwych negatywnych wpływów na środowisko. Jak twierdzi wykonawca, to idealne rozwiązanie w przypadku pracy na wrażliwym i ograniczonym terenie, takim jak Shakespear Regional Park.

Technologia Direct Pipe wykorzystana do budowy nowozelandzkiego rurociągu łączy w sobie najlepsze cechy sprzętu do mikrotunelowania i przewiertów HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). W jednym kroku jednocześnie wykonywany jest otwór i następuje instalacja prefabrykowanego rurociągu. System dopracowano tak, by działał z prędkością 30 m dziennie. To sprawiło, iż pracował niezwykle wydajnie. 

Direct Pipe definiuje się jako technologię jednoetapowego układania rurociągów pod przeszkodami terenowymi, która łączy w sobie technologię mikrotunelowania i HDD. Głównymi założeniami do opracowania technologii Direct Pipe było stworzenie jednoetapowej metody przeciskania rur, zapewnienie wydajnej alternatywy dla istniejących metod, redukcja powierzchni potrzebnej do ułożenia rurociągu i minimalizacja zagrożeń geologicznych – tłumaczą Marcin Firkowski i Robert Musiał z firmy PPI CHROBOK S.A., która w ubiegłym roku na trasie gazociągu Trans Adriatic Pipeline (TAP) na terytorium Grecji zrealizowała dwa przekroczenia w technologii Direct Pipe. Wiercenia o długości 540,4 m i 612 m przebiegały w trudnych warunkach geologicznych.


System Direct Pipe wykorzystywany jest najczęściej w Europie, głównie do instalacji rurociągów pod rzekami i dużymi akwenami.

Projekt modernizacyjny Watercare

Realizacja inwestycji o wartości 31 mln USD ma na celu m.in. budowę nowego grawitacyjnego rurociągu ściekowego o długości 2,9 km. Dwukilometrowy odcinek rurociągu powstać miał na lądzie, natomiast 900 m rurociągu znajdować się ma na dnie morza. W ramach projektu zmodernizowano również istniejącą jednostkę dezynfekcji UV, elektryczny system sterowania oraz generatory i stację pompującą.

Modernizacja trzeciej co do wielkości oczyszczalni podlegającej Watercare (przedsiębiorstwu wod-kan) rozpoczęła się w sierpniu 2017 r. i trwać będzie do początku 2019 r.

Przeczytaj także: Przewierty pod Kanałem Gliwickim