Od 20 lat w Polsce do budowy różnego typu przewodów podziemnych, zarówno pod drogami, nasypami kolejowymi czy w zwartej zabudowie miejskiej, wykorzystuje się metodę mikrotunelowania. Bardzo istotnym elementem budowanych w ten sposób przewodów są instalowane rury, które muszą być stabilne, wytrzymałe i odporne na działanie dużej siły.
HABA-Beton – żelbetowa rura mikrotunelowa. Fot. Zakład Robót Inżynieryjnych Henryk Chrobok i Hubert Chrobok sp.j.
Wspomniane warunki spełniają rury żelbetowe dostarczane przez HABA-Beton Johann Bartlechner sp. z o.o., które można zobaczyć na wielu placach budów w Polsce. Wywodząca się z Niemiec firma posiada 10 zakładów produkcyjnych na terenie całej Europy, z czego jeden w Polsce. Żelbetowe rury mikrotunelowe powstają w Olszowej i są produkowane w zakresie średnic od DN300 do DN3200. Ich wnętrze pokrywane jest odporną na ścieki mechaniczne wykładziną z PEHD.
A gdzie w Polsce były wykorzystywane w ostatnim czasie? Tego dowiesz się, czytając artykuł „Rury NA KAŻDE WARUNKI”, który ukazał się w najnowszym numerze (3/2018 [71]) kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa”. Jeśli jeszcze naszego periodyku nie otrzymujesz, możesz zaprenumerować go TUTAJ.
Przeczytaj także: Budowa kolektora przy Pałacu Kultury i Nauki
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.