Gaz to obecnie jedno z najszerzej stosowanych niskoemisyjnych paliw. Aby mogło być dostępne dla wszystkich, konieczna jest rozbudowa sieci przesyłowych: zarówno tych krajowych, jak i międzynarodowych. Budowa wielokilometrowych gazociągów wiąże się z przekraczaniem licznych przeszkód: innych elementów infrastruktury podziemnej lub naziemnej czy przeszkód naturalnych, jak np. rzeki, zbiorniki wodne, tereny chronione.
W obliczu konieczności wyboru technologii wykonania takiego przekroczenia, należy zawsze rozważyć wykorzystanie rozwiązania bezwykopowego. Technologie te umożliwiają realizację projektu przy jednoczesnej dbałości o środowisko, mieszkańców, lokalny biznes.
Jak jednak wyselekcjonować właściwą metodę bezwykopowej budowy rurociągu? W trakcie XVII Międzynarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa” doświadczeniem w tym zakresie podzieli się Roland Kośka ze spółki Gaz-System S.A., która jest krajowym operatorem gazociągów przesyłowych.
W prezentacji przedstawione zostaną technologie do wykonania przekroczeń bezwykopowych w grupach do 150 m i powyżej, stosowane w ramach projektów realizowanych przez Gaz-System S.A. Prelegent omówi kryteria, które decydują o wyborze technologii na etapie projektu lub przy późniejszej zmianie technologii po wyłonieniu wykonawcy, a także poruszy temat efektywności wykonania, ryzyka, a także kosztów obciążeń dla społeczeństwa i środowiska realizowanych prac, które z punktu widzenia inwestora realizującego usługi dla społeczeństwa są kluczowe.
Z kolei Atef Khemiri, reprezentant europejskiego stowarzyszenia wykonawców działających w obszarze bezwykopowej budowy, DCA-Europe, opowie o wyzwaniach związanych z realizacją wielkośrednicowych przekroczeń w projekcie TAP (Trans Adriatic Pipeline, Gazociąg Transadriatycki). Łącznie rurociąg osiągnie długość 878 km. Poprowadzony został już przez terytoria kilku krajów, m.in. Grecji i Albanii. Przesyłane ma nim być od 20 do 25 mld m3 gazu ze złoża Shah Deniz II w Azerbejdżanie do krajów europejskich. Realizacja projektu łącznie ma wymagać wykonania ponad 100 bezwykopowych przekroczeń przeszkód wodnych w samych tylko Grecji i Albanii. TAP będzie kontynuował wdrażanie najwyższych standardów i najlepszych praktyk, zasad BHP i troski o środowisko, dziedzictwo kulturowe i lokalne społeczności - zapewnił Karl Roberts, menedżer projektu TAP w Albanii, komentując wybór technologii.
Wszystkie informacje na temat Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” znajdziesz na stronie www wydarzenia.
Przeczytaj także relację z XVI Międznarodowej Konferencji, Wystawy i Pokazów Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.