• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

CSR dla firm wod-kan: komunikacja z pracownikami i odbiorcami

Opublikowano: 12-06-2019 (Aktualizacja: 14-06-2019) Źródło: inzynieria.com

W przypadku przedsiębiorstw z sektoru wod-kan, niezwykle istotne jest wzięcie odpowiedzialności za produkt oraz wywieranie pozytywnego wpływu na otoczenie. Powinno dziać się to dwutorowo: w komunikacji wewnętrznej do pracowników i w  komunikacji zewnętrznej do klientów. Prowadzenie takiej symultanicznej komunikacji daje doskonały rezultat w postaci wzrostu wartości firmy. 


Monika Kupnicka, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Fot. Quality Studio Monika Kupnicka, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Fot. Quality Studio

Krakowskie Wodociągi, dbając o produkt oraz próbując coraz szerzej wywierać wcześniej wspomniany pozytywny wpływ na środowisko, realizują szereg inwestycji. Odpowiadają za modernizację i rozbudowę zakładów czy zbiorników wodociągowych (zapewniając zapas wody dla Krakowa), zwiększają dostępność sieci wod-kan, prowadzą rekultywaję lagun osadowych, a także rozbudowujją system inteligentnego zarządzania siecią. 

To m.in. za ich sprawą w Krakowie powstają elementy ekologicznych siłowni, takich jak stacje fotowoltaiczne, turbiny na odpływie ścieków oczyszczonych i na tranzycie wody, bloki kogeneracyjnej czy też turbiny gazowe. Troszczą się też o odpowiedni poziom odzysku wody ze ścieków oczyszczonych, a na terenie oczyszczalni ścieków Płaszów już powstało pięć reaktorów biologicznych, każdy o powierzchni boiska piłkarskiego. 

Jednak jako przedsiębiorstwo zaangażowane w działania CSR, Krakowskie przede wszystkim chcą realizować tę prospołeczną politykę wewnątrz firmy, jak podkreśliła podczas Konferencji „INŻYNIERIA Bezwykopowa” 2019 Monika Kupnicka, kierownik biura promocji krakowskiego MPWiK. Ich sposób na ulepszenie miejsca pracy dla swoich pracowników? Przede wszystkim, komunikacja wewnętrzna w krakowskim MPWiK obejmuje kwestie ubezpieczeń, planów emerytalnych, kształcenia ustawicznego.

To jednak nie wszystko: pracownicy angażują się w akcje skierowane do odbiorców, czyli do mieszkańców Krakowa: zarówno tych dorosłych, jak i najmłodszych. Popularność zdobył już Festiwal Wody oraz dwie sztandarowe kampanie Krakowskich Wodociągów: „Dobra woda prosto z kranu” i „To się w ścieku nie mieści”.

Kampania Dobra woda prosto z kranu. Źródło: MPWiK Kraków Kampania Dobra woda prosto z kranu. Źródło: MPWiK Kraków

Wodociągowcy częstują mieszkańców miasta tzw. kranowianką podczas eventów miejskich, w przestrzeni miejskiej zainstalowano pitniki, MPWiK urządza też gry i zabawy edukacyjne oraz zaprosił na podróż po krakowskich kanałach za pośrednictwem filmu VR. Kampaniom towarzyszy też obrandowana flota i tramwaj miejski.

Jak podkreśliła Monika Kupnicka, istotnym elementem komunikacji z odbiorcami są też dni otwarte (w laboratorium, a także w oczyszczalniach ścieków), strony internetowe przedsiębiorstwa i poszczególnych kampanii, portale miejskie, social media, prasa i radio.

Chcesz dowiedzieć się, co jeszcze mówione było o działaniach CSR w branży inżynieryjnej? Zajrzyj do naszej relacji na portalu inzynieria.com. Koniecznie odwiedź też nasze profile w mediach społecznościowych!

Przeczytaj także: XVII Konferencja „INŻYNIERIA Bezwykopowa”

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia