Oszczędność czasu i środków, prostota w realizacji i łatwe pokonywanie przeszkód sprawiają, że przewierty sterowane są znacznie bardziej efektywne niż tradycyjna metoda odkrywkowa. Sprawdzają się najlepiej w budowie sieci przesyłowych, ale mają mnóstwo innych zastosowań. Jak to działa i kiedy się tego używa?
Przewierty sterowane: budowa sieci przesyłowych. Fot. Adobe Stock
Budowa sieci przesyłowych często wiąże się z istnieniem wielu przeszkód na projektowanej trasie. Od istniejących sieci, przez cieki wodne, po ruchliwe drogi, a nawet wały przeciwpowodziowe czy tereny chronione. W takich przypadkach przekopywanie metodą odkrywkową byłoby nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim wiązałoby się z kosztownym odtwarzaniem stanu sprzed budowy. Gdy nie możemy sobie pozwolić na zamknięcie skrzyżowania, zniszczenie nawierzchni autostrady, ani przekopanie wałów przeciwpowodziowych, w sukurs przychodzą przewierty sterowane.
Przewierty i przeciski
Dzięki użyciu nowoczesnych technologii, bezwykopowa metoda prac gwarantuje efekt bez angażowania ogromnych środków i czasu. Przewierty sterowane wykonujemy pod gruntem. Przewierty horyzontalne pozwalają na modyfikację trasy głowicy, dzięki czemu budowana sieć może omijać istniejące w gruncie inne sieci, np. w mieście. Przeciski można wykonywać na wprost, ale także po łuku. Pozwala to ominąć każdą przeszkodę, przy odpowiednim ustawieniu głowicy i wiertła. Z kolei przeciski pneumatyczne wykonywane są tylko na wprost. Mają zastosowanie w określonych warunkach geologicznych, np. gdy grunt jest podmokły. Do ich wykonania wykorzystuje się krety udarowe na sprężone powietrze.
Sonda i „ślimak”
Prace dzielą się na dwa etapy. Na początku przeprowadzany jest przewiert pilotowy. Wiertnica o niewielkiej głowicy wyznacza trasę, na której powstanie sieć przesyłowa. Cały proces można podglądać na ekranie monitora dzięki sondzie, która towarzyszy maszynie. To oznacza, że możemy reagować i wpływać na zmianę trasy w każdym momencie prac. Regulujemy nie tylko trasę, ale również głębokość wiercenia. Tą metodą z pewnością ominiemy każdą przeszkodę, nawet w najbardziej zagęszczonym terenie. Po testowym wierceniu następuje właściwa część prac. Rozwiercamy otwór o odpowiedniej średnicy, a specjalny „ślimak” wciąga na to miejsce rury. Ze względu na charakter prac najlepiej używać rur o większej wytrzymałości.
Od telekomunikacji po rolnictwo
Przewierty sterowane warto powierzyć specjalistom, takim jak np. firma Szymbud z Kielc, gdyż tylko specjaliści dysponują odpowiednim sprzętem. Zyskamy w ten sposób także na czasie. Profesjonalna ekipa jest w stanie ułożyć za pomocą przewiertów sterowanych nawet 100 mb rury w jeden dzień. Maksymalny zakres możliwych przewiertów sięga nawet 2 km, a wiercony otwór może być aż dwukrotnie większy od wprowadzanej rury. Dzięki temu przewierty sterowane mają tak ogromną ilość zastosowań. Przydają się podczas budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, ale także w telekomunikacji, energetyce, a nawet rolnictwie. Dzięki przewiertom można z łatwością zbudować sieć kanałów melioracyjnych.
Przyłącza domowe
Najbardziej popularnym z zastosowań jest użycie przewiertów przy budowie przyłączy domowych. Istniejąca sieć biegnie najczęściej pod miejskimi lub gminnymi drogami. Uzyskanie zgody na realizację wykopu nie jest proste. Pomoc niosą przewierty. Dzięki tej nowoczesnej technologii można szybko i względnie tanio zbudować przyłącza gazowe, kanalizacyjne i wodociągowe.
Przewierty sterowane to nowoczesna technologia, dzięki której możliwe jest osadzenie rur o odpowiedniej średnicy. To z kolei znacznie ułatwia i przyspiesza realizację całego projektu.
Dlaczego warto skorzystać z przewiertów sterowanych? Z kilku prostych powodów. Jednym z nich jest oszczędność czasu, którą zyskujesz dzięki niewykonywaniu zbędnych rozkopów. Ponadto technologia ta pozwala ułożyć rury nie tylko na określonej głębokości, ale i w odpowiedni, wymagany sposób.
Przewierty sterowane możemy podzielić na:
- Poziome przewierty sterowane, umożliwiające montaż rur ochronnych czy bezpośrednio kanałów przewodowych przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej możliwej precyzji.
- Przewierty sterowane w technologii HDD, umożliwiające wykonanie przewiertu na bardzo duże odległości, bez potrzeby wcześniejszego przygotowania komór. Ponadto zapewnia wysoką precyzję przy zachowaniu stosunkowo niedużej ceny.
- Horyzontalne przewierty sterowane, polegające na wykonaniu poziomych przewiertów sterowanych, co w końcowym rozrachunku daje idealnie pokrycie się wykonanego przewiertu z projektem.
Gdzie i kiedy warto korzystać z przewiertów sterowanych? M.in. podczas prac w trudnych warunkach hydro-geologicznych czy przeprowadzania rurociągu pod większymi przeszkodami terenowymi, takimi jak kanały, autostrady czy rzeki.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.