23 listopada br., na budowie gazociągu w Serbii, w okolicy miejscowości Kovin, pobito kontynentalny rekord w zakresie długości przekroczenia Direct Pipe (przy średnicy 48’’ (1219 mm): wykonano przewiert o długości 1409 m. Przekroczono w ten sposób Dunaj.
Fot. Quality Studio
We wrześniu br. Bulgartransgaz, bułgarski państwowy operator systemu przesyłowego, podpisał umowę na budowę fragmentu drugiej nitki gazociągu TurkStream. To tak naprawdę wznowienie zawieszonego w 2014 r. projektu South Stream. Bułgarski rurociąg ma liczyć około 500 km długości, połączy bułgarską infrastrukturę tranzytową (155 km od granicy z Turcją do miejscowości Prowadia), z granicą bułgarsko-serbską. Poprzez ten gazociąg do Bułgarii każdego roku płynąć będzie 18 mld m3 rosyjskiego gazu, z czego 11 mld m3 będzie przesyłane dalej – przez Serbię na Węgry.
Fot. Quality Studio
W Serbii magistrala będzie mieć ponad 400 km, na terenie tego kraju została zaplanowana od granicy z Bułgarią do granicy z Węgrami. Roboty budowlane już trwają, właśnie w ich ramach wykonano przewiert pod Dunajem. Całkowita długość tego przekroczenia to 1409 m. Prace wiertnicze wykonała firma BelTruboprovodStroy (BelTPS).
Czerwonym kolorem zaznaczone miejsce przewiertu. Źródło: Google Maps
Fot. Quality Studio
Metoda Direct Pipe, opracowana przez niemiecką firmę Herrenknecht AG, łączy w sobie zalety mikrotunelowania i technologii HDD. Umożliwia wykonanie otworu wiertniczego i ułożenie rurociągu w jednoetapowym procesie instalacji, co pozwala na szybką i ekonomiczną instalację rurociągów podziemnych.
Przeczytaj także: Herrenknecht AG – tunele przyszłości
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.