• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rekordowy przewiert Direct Pipe w Serbii: najdłuższy w Europie

Opublikowano: 29-11-2019 Źródło: inzynieria.com, OSW, dw.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

23 listopada br., na budowie gazociągu w Serbii, w okolicy miejscowości Kovin, pobito kontynentalny rekord w zakresie długości przekroczenia Direct Pipe (przy średnicy 48’’ (1219 mm): wykonano przewiert o długości 1409 m. Przekroczono w ten sposób Dunaj.


Fot. Quality Studio Fot. Quality Studio

We wrześniu br. Bulgartransgaz, bułgarski państwowy operator systemu przesyłowego, podpisał umowę na budowę fragmentu drugiej nitki gazociągu TurkStream. To tak naprawdę wznowienie zawieszonego w 2014 r. projektu South Stream. Bułgarski rurociąg ma liczyć około 500 km długości, połączy bułgarską infrastrukturę tranzytową (155 km od granicy z Turcją do miejscowości Prowadia), z granicą bułgarsko-serbską. Poprzez ten gazociąg do Bułgarii każdego roku płynąć będzie 18 mld m3 rosyjskiego gazu, z czego 11 mld m3 będzie przesyłane dalej – przez Serbię na Węgry.

Fot. Quality Studio

Fot. Quality Studio

W Serbii magistrala będzie mieć ponad 400 km, na terenie tego kraju została zaplanowana od granicy z Bułgarią do granicy z Węgrami. Roboty budowlane już trwają, właśnie w ich ramach wykonano przewiert pod Dunajem. Całkowita długość tego przekroczenia to 1409 m. Prace wiertnicze wykonała firma BelTruboprovodStroy (BelTPS).

Czerwonym kolorem zaznaczone miejsce przewiertu. Źródło: Google Maps

Czerwonym kolorem zaznaczone miejsce przewiertu. Źródło: Google Maps

Fot. Quality Studio

Fot. Quality Studio

Metoda Direct Pipe, opracowana przez niemiecką firmę Herrenknecht AG, łączy w sobie zalety mikrotunelowania i technologii HDD. Umożliwia wykonanie otworu wiertniczego i ułożenie rurociągu w jednoetapowym procesie instalacji, co pozwala na szybką i ekonomiczną instalację rurociągów podziemnych.

Przeczytaj także: Herrenknecht AG – tunele przyszłości

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe