Do końca 2023 r. w Warszawie wybudowany zostanie kolektor Wiślany. Powstanie wzdłuż ulic: Wybrzeże Kościuszkowskie, Wybrzeże Gdańskie i Wybrzeże Gdyńskie. Do sieci kanalizacyjnej zostanie włączony poprzez pompownie Powiśle oraz Wiślaną.
Fot. กรบุรษ วรดี/Adobe Stock
- Budowę kolektora Wiślanego podzielono na trzy fragmenty
- Na razie podpisano dwie umowy
- Wkrótce ogłoszony będzie kolejny przetarg
Zadaniem kolektora Wiślanego będzie czasowe magazynowanie nadmiaru ścieków oraz wód opadowych, spływających, w czasie intensywnych deszczów, z części lewobrzeżnej Warszawy. Chodzi o Mokotów, Ochotę, Wolę, Śródmieście, Żoliborz i Bielany. Ścieki poprzez projektowaną przepompownię Wiślaną będą przesyłane do oczyszczalni Czajka.
Kolektor Wiślany o średnicy od 1,2 do 3,2 m powstanie przy użyciu metody mikrotunelowania. Budowę podzielono na trzy etapy. Właśnie podpisano umowę na budowę odcinka o długości około 5,5 km i średnicy 3,2 m – od komory połączeniowej z burzowcem Wenedów do komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim. Wartość kontraktu z firmą Budimex to około 349 mln zł netto.
Kolektor Wiślany. Źródło: MPWiK Warszawa
Wcześniej, w październiku 2019 r., parafowano umowę na fragment od przepompowni Powiśle do burzowca Wenedów (około 2 km długości; średnica od 0,8 do 1,2 m; wartość umowy 78 mln zł netto). Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na trzeci, ostatni fragment: o długości 1,2 km i średnicy 3,2 m (od komory połączeniowej z kolektorem Bielańskim do zakładu Farysa).
Cały kolektor Wiślany powinien być gotowy do końca 2023 r. Jak poinformowało MPWiK w Warszawie, kolektor Wiślany będzie miał pojemność odpowiadającą ponad 13 basenom olimpijskim.
Przeczytaj także: Spór o burzowy Kolektor Wiślany w Warszawie
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.