Ustawodawca przewidział wprowadzenie obowiązku dokonania przez zamawiających publicznych analizy potrzeb i wymagań przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia, wprowadzenie obowiązku publikacji oraz aktualizacji rocznych planów postępowań w Biuletynie Zamówień Publicznych, a także wprowadzenie możliwości przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych w celu przygotowania postępowania i poinformowania wykonawców o swoich planach i wymaganiach dotyczących zamówienia.

Inwestorom nie mieści się w głowie możliwość organizacji spotkań biznesowych z firmami, jakikolwiek dialog, zapoznanie się z ofertą, obejrzenie sprzętu na żywo. Tłumaczą to przepisami, ale tak naprawdę to nigdy nie było zakazane. Zamawiający wolą przeprowadzić oficjalny przetarg, ale muszą wiedzieć, że tego typu konsultacje na gruncie Pzp nie będą źle widziane – podkreślił Dariusz Ziembiński z Kancelarii Radcy Prawnego Dariusz Ziembiński&Partnerzy.

Konsultacje rynkowe są potrzebne, żeby proces zamówienia był zgodny z zasadą efektywności, jak dodał ekspert, a dialog powinien się toczyć również z wykonawcami. 

Największym przełomem jednak jest, aby w projektach umów o zamówienie publiczne strony miały zrównoważone obowiązki i zrównoważenie obłożenia ryzykiem. Nie można ogólnymi klauzulami w umowie sprawić, by wykonawca był odpowiedzialny za wszystko – wyjaśnił Ziembiński. Kontrakty muszą być przygotowane w sposób zrównoważony: to nowy zapis, mający na celu usunięcie rażącego nieproporcjonalnego kształtowania praw i obowiązków

Ważnym tematem jest też katalog kar umownych – wyłączone mają z nich być kary za opóźnienie, które uznane zostały za klauzule abuzywne. Zamawiający nie będą jednak bezradni: jeśli znajdą się w trudnej sytuacji, Pzp stanie po ich stronie. 

Postanowienia umowy nie mogą przewidywać: 

  1. odpowiedzialności wykonawcy za opóźnienie, chyba że jest to uzasadnione okolicznościami lub zakresem zamówienia; 
  2. naliczania kar umownych za zachowanie wykonawcy niezwiązane bezpośrednio lub pośrednio z przedmiotem umowy lub jej prawidłowym wykonaniem; 
  3. odpowiedzialności wykonawcy za okoliczności, za które wyłączną odpowiedzialność ponosi zamawiający;
  4. możliwości ograniczenia zakresu zamówienia przez zamawiającego bez wskazania minimalnej wartości lub wielkości świadczenia stron. 

Ponadto, wykonawcy będą mogli wymagać wprowadzenia do kontraktu obowiązku płatności częściowych i zaliczek dla umów o dłuższym terminach, tj. powyżej 12 miesięcy. Obowiązkowa ma być też waloryzacja wynagrodzenia w umowach o długim okresie obowiązywania. Pewnym novum jest też wprowadzenie obowiązku ewaluacji realizacji umowy, np. poprzez sporządzenie raportu z realizacji zamówienia.

Czy nowe Pzp ułatwi realizację małych i wielkich projektów? Na pewno wprowadza wiele korzystnych zmian, które warto wykorzystać i swobodnie korzystać z możliwości, które oferuje technologia.

Przeczytaj także: CIPP od A do Z – wiedza, praktyka, odbiór prac renowacyjnych