Na łamach czasopisma pojawiają się też głosy poszczególnych firm: w ostatnim już numerze 2019 r. Piotr Gawryżyn (Aarsleff sp. z o.o.) podsumował proces fuzji, którą przeprowadziły firmy Aarsleff sp. z o.o. oraz Per Aarsleff Polska sp. z o.o., przekonując, że współpraca – również wielobranżowa – ma wiele zalet, a razem można więcej.

Z kolei firma Akwa Zabrze opisała, w jaki sposób udało jej się pobić rekord świata w instalacji rękawa CIPP w wodociągu. Rekord pobito w Bełchatowie z wykorzystaniem specjalnej szklanej wykładziny CIPP. Mamy parcie na szkło – mówią pracownicy firmy.

Ciekawym technologicznie rozwiązaniem są też panele GRP: Marek Pilarek (Aquaren sp. z o.o. sp. k.) opisał realizację projektu renowacji kanalizacji w Krakowie, na której potrzeby panele sprowadzone zostały aż z Dubaju.

Bezwykopowa budowa podziemnej infrastruktury, choć nadal niejednokrotnie wzbudza duże zainteresowanie osób spoza branży, staje się normą, jak podkreśla firma Saint-Gobain PAM. Technologie no-dig sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy prace budowlane trzeba przeprowadzić w terenach o gęstej zabudowie, pod ciągami komunikacyjnymi czy przeszkodami naturalnymi. Tak też było w Bydgoszczy i Gdańsku, gdzie do budowy wodociągów zastosowano metodę horyzontalnych przewiertów sterowanych i zainstalowano rury z żeliwa sferoidalnego. Więcej o projekcie w artykule Krzysztofa Drzyzgi z Saint-Gobain PAM.

Polska branża ma się całkiem dobrze: udowadnia to firma BLEJKAN S.A., która przekształciła się w holding kapitałowo-operacyjny. Proces budowy Grupy to dość skomplikowane przedsięwzięcie. Wymaga solidnego zaangażowania wielu osób, podejmowania kluczowych decyzji, myślenia strategicznego, gruntownej analizy rynku, itd. – wyjaśnia Marek Borkowski (BLEJKAN S.A.). Jak podkreślił, ważne dla Grupy są też kontakty i kontrakty zagraniczne. Niezmiennie Grupa realizuje też jednak zadania w Polsce: m.in. część wieloletniego, największego w Europie projektu środowiskowego obejmującego modernizację układu dystrybucji wody i odbioru ścieków, czyli renowację kolektora Burakowskiego w Warszawie. O tym napisali Izabela Hamryszak i Piotr Kucharzewski.

Firma Terlan stwierdza wręcz, iż 2019 r. był rokiem rekordowym. O tych właśnie rekordach i wyzwaniach w mijającym roku, najciekawszych kontraktach, współpracy pomiędzy wykonawcą i inwestorem oraz o nowym produkcie, który już niebawem pojawi się na rynku bezwykopowych renowacji, opowiedzieli: Łukasz Rybacki – prezes zarządu Terlan sp. z o.o. i Jakub Wiernicki, kierownik działu robót renowacyjnych w tejże firmie.

O stołeczną sieć infrastruktury podziemnej, podobnie jak BLEJKAN S.A., dbała też w ubiegłym roku firma Uponor, która była zaangażowana w budowę bypassu, który zatrzymał spust nieczystości do Wisły po awarii rurociągów doprowadzających ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Choć obecnie bypass nie jest już potrzebny, to, jak podaje firma, mógłby działać nawet sto lat. Jak przebiegała realizacja tego ciekawego projektu, można dowiedzieć się z najnowszego wydania „Inżynierii Bezwykopowej”.

Pewność co do promowanych przez siebie technologii ma również firma Ditch Witch®, której wyłącznym dealerem w Polsce jest firma JL Maskiner sp. z o.o. Najnowszy sprzęt służący do bezwykopowej budowy Ditch Witch® zaprezentował w Barcelonie, podczas dorocznego spotkania przedstawicieli firmy oraz klientów. Byliśmy tam – dlatego serdecznie zapraszamy do lektury relacji z tego wydarzenia, ale też do zapoznania się z nową wiertnicą i nie tylko.

O swoich produktach z dumą opowiada też firma Amiblu, której udało się zaprojektować rury, które według nich będą mogły być eksploatowane przez półtora wieku, 150 lat. Na łamach wydania opowiada o nich Högni Jónsson (Amiblu). Takie produkty niewątpliwie będą się przyczyniać do tego, iż nie tylko bezwykopowa renowacja rurociągów, ale też ich budowa pozwoli na bezawaryjne funkcjonowanie sieci przez dziesiątki lat.  

Zachęcamy też do sięgnięcia po lekturę naszego kącika „Okiem eksperta”: Paweł Derwich z DTA-Technik tym razem pochylił się nad tematem zasilania sondy lokalizatora. Prawidłowe zrealizowanie przewiertu pilotowego wymaga ciągłego kontaktu z sondą lokalizatora. Co jednak zrobić, kiedy dojdzie do utraty sygnału z sondy? Na to pytanie znajdziecie Państwo odpowiedź w ostatnim numerze „Inżynierii Bezwykopowej” 4/2019 [76].