Choć miniony rok był trudny, to obecnie branża inżynieryjna musi zmagać się z o wiele większymi problemami: pandemią wywołaną przez nowego koronawirusa i wszystkimi jej konsekwencjami. W najnowszym numerze kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” omawiamy temat pandemii zarówno w specjalnym artykule, jak też przywołując opinie branżowych ekspertów. Niezmiennie dostarczamy również dawkę wiedzy technicznej oraz przedstawiamy ciekawe projekty.
W 2019 r. 93% próbek wykładzin CIPP (ang. Cured In Place Pipe) zgłoszonych do LinerReport, opracowywanego przez niezależny niemiecki Instytut Infrastruktury Podziemnej (IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur gGmbH) uzyskało wszystkie wymagane właściwości materiału. Jednak 7% próbek nie przeszło co najmniej jednego z czterech testów. Co to oznacza dla branży? Prezentujemy w numerze pełny raport wraz z wnioskami. W kwartalniku także artykuł na temat samego CIPP: technologii, która rok w rok bije coraz większe rekordy popularności.
Na łamach czasopisma pokazujemy też przykłady zastosowania tej uniwersalnej metody: Jakub Kania z RELINEEUROPE AG oraz Krzysztof Kamski z firmy Unimark sp. z o.o. opisali renowację kanału w Gorlicach. Dzięki wykorzystaniu CIPP udało się tam przywrócić sprawność rurociągu na kolejne dziesięciolecia.
Tomasz Michał Goździor oraz Michał Milczarek (POliner sp. z o.o.) prezentują to, rękawy „filcowe” i „szklane” stosowane w renowacji przewodów. W polskich miejscowościach co roku odnawiane są setki przewodów wodnych i kanalizacyjnych, a zapotrzebowanie rośnie – zauważają. Warto zatem dowiedzieć się, co zrobić, aby wybrać taki rękaw, który spełni wszystkie wymagania zamawiającego, będzie niezawodny, a dostarczony zostanie w możliwie najkrótszym czasie.
Również o renowacjach opowiada w najnowszym numerze „Inżynierii Bezwykopowej” Mariusz Iwanejko z BLEJKAN S.A., firmy, która od 2014 r. jest niekwestionowanym liderem w zakresie bezwykopowych renowacji właśnie. Jak podkreśla Iwanejko: bycie liderem to nie przywilej, to wyzwanie. Dotyczy to zarówno realizacji projektów, kontaktów z kontrahentami, jak i rozwoju technologicznego.
Na naszych łamach znalazł się również artykuł opisujący inną popularną metodę renowacji, tj. relining. Monika Tarnawska i Paweł Pill (Uponor sp. z o.o.) opowiedzieli o zakończeniu modernizacji stalowej magistrali wodociągowej DN1600, znajdującej się na trasie między przepompownią Paprocany w Tychach a zbiornikami w okolicy wzgórza Wandy w Katowicach. To pierwsza tak duża renowacja wodociągu w Polsce.
Sporo miejsca poświęciliśmy również bezwykopowej budowie. Bezwykopową metodą przecisku można zbudować np. przepust, taki jak ten dla pieszych i rowerzystów pod linią kolejową opisywany przez Tomasza Filipka (Amiblu Poland sp. o.o.). To nietypowe przejście zbudowano z rur GRP o średnicy aż 3600 mm. Wciąż w kategorii bezwykopowej budowy najpopularniejsza jest metoda HDD (ang. Horizontal Directional Drilling), dlatego kontynuujemy cykl artykułów dot. planowania i realizacji projektów HDD. Tym razem Robert Osikowicz ujął w swoim tekście rady związane z wymaganiami kompetencyjnymi, raportami wiertniczymi i analizami technicznymi.
To i o wiele więcej znajdziecie w najnowszym numerze kwartalnika. Zapraszamy do lektury i do prenumeraty!
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.