• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

UV utwardzi nawet ponad 2-centymetrowy rękaw

Opublikowano: 13-05-2020 Źródło: Brandenburger FB

W kwietniu br. w fińskim Tampere wykonano nietypową instalację rękawa (w ramach metody CIPP, ang. Cured In Place Pipe). Liner o wyjątkowej grubości ponad 2 cm utwardzano promieniami UV... ale nie tylko.


Fot. Brandenburger Fot. Brandenburger

Wykorzystywana do renowacji rurociągu wykładzina po umieszczeniu w miejscu docelowym osiągnęła średnicę DN 1550. Każdy metr rękawa ważył 200 kg. Wynikało to m.in. z grubości materiału: liner miał aż 22,4 mm grubości.

Fot. Brandenburger Fot. Brandenburger

Nadtlenek, który został zmieszany z żywicą, którą nasączono materiał, był wyjątkowo wrażliwy na warunki termiczne, dlatego jednym z najważniejszych zadań było utrzymywanie go w chłodzie na czas transportu i przygotowania do instalacji. Zadanie obejmujące wprowadzenie wykładziny do rurociągu musiało zostać wykonane nader szybko i precyzyjnie.

Fot. Brandenburger Fot. Brandenburger

Rękaw został utwardzony promieniami UV oraz ciepłem, które wytwarzało się w wyniku zachodzących w obrębie wykładziny reakcji. Był to bardzo szybki i efektywny proces.

Fot. Brandenburger Fot. Brandenburger

Technologia CIPP istnieje na rynku już od 50 lat i jest stosowana z ogromnym powodzeniem. Ma wiele zalet, jest innowacyjna i nieustannie ulepszana. Jest także efektywna pod kątem kosztów. Myślę, że będziemy ją wykorzystywać przez jeszcze co najmniej dwie dekady – podkreśla Dipl.-Ök. Roland W. Waniek, dyrektor zarządzający w IKT – Institut für Unterirdische Infrastruktur.

Przeczytaj także: Drezno: renowacja 113-letniego kanału pod Łabą

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia