Drugi tegoroczny numer kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” powstawał w trudnym okresie trwającej pandemii. Mimo trudności gospodarczych wynikających z koronawirusa, branża pozostała w dobrej kondycji. Do sytuacji dostosowały się firmy zamawiające, a także te zajmujące się rozwiązaniami bezwykopowymi. Czytelników zapraszamy do lektury czasopisma, a jednocześnie na międzynarodową konferencję z cyklu „INŻYNIERIA Bezwykopowa”.
W najnowszym numerze kwartalnika dowiemy się, jak branża przystosowała się do czasów COVID-19, jak w rzeczywistości sanitarnego reżimu realizowane są projekty i prowadzone prace. O tym, jak branża oswoiła wirusa, wypowiadają się na naszych łamach eksperci z firm związanych z szeroko pojętą gospodarką wodno-ściekową i z instytucji naukowych. Nasi autorzy prezentują także rozwiązania technologiczne i przykłady przełożenia ich na praktykę.
Roland Szafraniec z firmy Saertex Multicom przedstawia nowoczesne technologie rękawów renowacyjnych czy produkty do bezwykopowej renowacji rurociągów bezciśnieniowych (kanalizacji sanitarnej i deszczowej, kanałów ogólnospławnych i ich przystosowania do potrzeb kanalizacji deszczowej czy studni). Podkreśla też rolę jakości i nadzoru podczas produkcji materiałów do rozwiązań bezwykopowych.
Adam Bok ze spółki Proma dowodzi, dlaczego bierna ochrona katodowa rur stalowych stała się nieodłącznym elementem stosowanym podczas budowy gazociągów. To m.in. efekt ewolucji rozwiązań zwalczających powszechne zjawisko korozji stali. Przedstawia rozwój izolacji antykorozyjnych oraz zabezpieczeń złączy spawanych rur od lat 80. XX w. do czasów współczesnych. Pokazuje najnowsze osiągnięcia w tworzeniu nowego typu izolacji, zastępującego tradycyjnie stosowane podczas przejść bezwykopowych rury ochronne.
Większe zapotrzebowanie na wodę oznacza konieczność rozbudowy sieci wod-kan – piszemy w artykule nt. ważnej inwestycji we Wrocławiu. To budowa ponad 7 km magistral wodociągowych DN800 i DN500 w stolicy Dolnego Śląska i na terenie gminy Kobierzyce, gdzie działa największa w Europie fabryka baterii do aut elektrycznych. Sam zakład zużywa ogromne ilości wody na potrzeby technologiczne, a w sąsiedztwie działają także liczne inne przedsiębiorstwa. W budowie jednego z wodociągów, o długości prawie 1,6 km, w dużym wymiarze stosuje się bezwykopową metodę mikrotunelowania. Specjalne rury dostarczyła firma Saint-Gobain PAM.
Z kolei w Bydgoszczy rozwiązania bezwykopowe, m.in. do modernizacji i rozbudowy sieci kanałów deszczowych, wykorzystuje spółka Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. O przebiegu inwestycji obejmującej renowację 29,4 km kanałów deszczowych, znajdujących się na terenie sześciu dzielnic miasta, informują Marcin Kołpak i Lech Kowal z firmy BLEJKAN. W wyniku modernizacji system podziemnej infrastruktury deszczowej pozwoli na przyjmowanie i przesył wód opadowych, jak również na ich retencjonowanie i późniejsze wykorzystanie.
W najnowszym numerze „Inżynierii Bezwykopowej” nie brakuje też felietonów, przeglądu projektów tunelowych i mikrotunelowych, kolejnej części cyklu o planowaniu i realizacji projektów HDD autorstwa Roberta Osikowicza (ROE).
Zagadnieniem pomiarów szczelności wielkogabarytowych kanałów o nietypowej geometrii zajmuje się Michał Andrzejewski (Gamm-Bud).
Czytelnicy zainteresowani regulacjami prawnymi dowiedzą się m.in. o tym, na jakiej podstawie można wykluczyć wykonawcę z postępowania przetargowego – w artykule mec. Dariusza Ziembińskiego (Grupa Doradcza KZP).
Z kolei o roli klauzuli rebus sic santibus dającej przedsiębiorcy szansę na ochronę wobec sytuacji, których strony nie brały pod uwagę przy zawieraniu umowy. Tym problemem zajmuje się mec. Piotr Straszak (Kancelaria Radcy Prawnego Karol Krzysztoń).
Serdecznie zapraszamy do lektury! A już we wrześniu mamy nadzieję zobaczyć się z Państwem w urokliwych podkrakowskich Tomaszowicach, gdzie odbędzie się XVIII Międzynarodowa Konferencja, Wystawa i Pokazy Technologii „INŻYNIERIA Bezwykopowa”. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie Państwo TUTAJ.
Czytelników zainteresowanych drukowaną wersją kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” zachęcamy do prenumeraty. To okazja do wcześniejszego zapoznania się z publikacjami.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.