W najnowszym numerze zapoznamy się z interesującymi projektami zrealizowanymi w kraju, jak się działa w sanitarnym reżimie, jakie są rynkowe nowości. Nie zabrakło też eksperckich opinii o projektach wiertniczych i ich planowaniu oraz słownika terminów wiertniczych i akronimów anglojęzycznych. Pokazujemy przedsięwzięcia związane nie tylko z gospodarką wodno-ściekową, ale także z innymi dziedzinami, w których metody bezwykopowe mają zastosowanie.

Piotr Grawżyn z firmy Aarsleff przedstawia bardzo ciekawe i innowacyjne rozwiązanie zastosowane podczas renowacji tłocznego kolektora ściekowego DN800 na długości prawie 1200 m. Wymagania dotyczące sztywności instalowanego rękawa sprawiły, że jego grubość mogłaby wiązać się z ryzykiem powstawania fałd. Dlatego zastosowano innowacyjny pomysł „podwójnej instalacji” – na budowę dostarczano dwa rękawy: kompozyt szklano-filcowy o grubości 13,5 mm i tradycyjny rękaw filcowy o grubości 9 mm. Pierwszy, dzięki wywiniętej warstwie PP, pełnił funkcję prelinera, drugi instalowano w sposób tradycyjny, a oba rękawy zostały utwardzone. Prace prowadzono w ekspresowym tempie.

O rosnącym zainteresowaniu technologią Direct Pipe pisze Marcin Firkowski z PPI CHROBOK. Spółka zainstalowała już ponad 9200 m rurociągów z jej wykorzystaniem w różnych warunkach technologicznych. Aktualnie to najnowocześniejsza technologia umożliwiająca bezwykopową instalację rurociągów pod przeszkodami terenowymi. Polega na na jednoczesnym wierceniu otworu z wykorzystaniem głowicy mikrotunelowej oraz instalacji rurociągu w gruncie. Łączy zalety technologii HDD (ang. Horizontal Directonal Drilling) i mikrotunelowania.

W Polsce na placach budów praca wciąż wre. Powstaje infrastruktura drogowa i kolejowa czy gazowa, montuje się i odnawia sieci wodno-kanalizacyjne, a na większości tych inwestycji niezbędne są metody bezwykopowe. NoDigMarket24.com prezentuje nowoczesny sprzęt wykorzystywany podczas takich projektów. Przedstawia przecisk bezpłuczkowy, nawigacje HDD, maszyny do renowacji kanałów metodą krakingu, minimaszynę bezpłuczkową i wiertnice poziome sterowane.

W wielu przypadkach konieczna jest pomoc w przeprowadzeniu pełnego procesu inwestycyjnego, począwszy od fazy przedprojektowej po projektowanie rozwiązań związanych z bezwykopową renowacją rurociągów. O takich usługach pisze spółka Piotr Mazur Firma Inżynierska MAZPROK oferująca usługi związane z prowadzeniem inwestycji zgodnie z obwiązującym prawem, jak i wg innych wytycznych, w tym procedur FIDIC. Spółka wykonała już wiele opracowań projektowych renowacji sieci o różnej złożoności i przy zastosowaniu wszystkich obecnie dostępnych na rynku bezwykopowych metod naprawy.

Adam Olesiński z Amiblu Poland prezentuje nieszablonowe rozwiązanie zastosowane podczas renowacji kolektora Burakowskiego w Warszawie o długości 4825 m, eksploatowanego od niemal 60 lat. Przed podjęciem zasadniczych prac stan obiektu oceniono wykorzystując inspekcję CCTV. Kamera pozwoliła określić zakres uszkodzeń kanału i dostarczyła dane wykorzystane do obliczeń projektowych. Dzięki temu określono, jakie warunki musi spełniać planowana metoda naprawy. Działano w krótkim czasie i na niewielkiej przestrzeni w centrum Warszawy. Wymagania spełniły fabryczne moduły GRP zapewniające odpowiednie do zadania parametry i wytrzymałość.

Jak się okazuje, przyłącza wodociągowe można wymieniać szybko, skutecznie i bezpiecznie. Przekonuje o tym Mariusz Iwanejko z firmy BLEJKAN opisując zastosowaną do wymiany przyłączy wodociągowych i gazowych o małych średnicach metodę pipe pulling. Takie przyłącza występują w wielkiej liczbie w sieciach wodociągowych, a rozwiązanie pozwala na ich sprawną wymianę z zastosowaniem maszyny produkowanej w Wielkiej Brytanii. Nieskomplikowana obsługa powoduje, że metoda stosowana jest coraz częściej.

W najnowszym numerze „Inżynierii Bezwykopowej” nie brakuje też felietonów i opisów realizowanych projektów. W 10 części cyklu Planowanie i realizacja projektów HDD, Robert Osikowicz (ROE) proponuje słownik terminów wiertniczych i akronimów anglojęzycznych.

Łukasz Madej, redaktor IB, opisuje kolejną awarię w największej oczyszczalni ścieków w Europie, warszawskiej Czajce.

O ciągłym monitoringu źródeł promieniowania UV w kontrolowanym utwardzaniu wielkośrednicowych wykładzin ze ściankami o znacznej grubości informuje Christian Noll z firmy Relineeurope.

Problemy z nieprawidłowo działającą kanalizacją w instytucjach i budynkach mieszkalnych porusza Jan Pasterny (AQUA-System).

O przewiertach w zakładzie Aluminium Konin pisze Przemysław Kabaciński (Q-WIERT Sylwia Kabacińska).

Nie zabrakło też artykułów dotyczących zagadnień prawnych, ważnych dla stron przedsięwzięć bezwykopowych. Dariusz Ziembiński z Grupy Doradczej KZP przekonuje, dlaczego oferta oceniona jako najkorzystniejsza wcale nie musi być najkorzystniejszą ofertą. Opisuje procedurę odwróconą, kiedy zamawiający najpierw bada oferty pod kątem okoliczności prowadzących do ich odrzucenia, a następnie ocenia już według kryteriów przetargowych i weryfikacji wykonawcy. Paweł Czop z Kancelarii Radcy Prawnego Karol Krzysztoń przypomina, że coraz częściej wykonawcy udzielają gwarancji na wykonywane roboty budowlane, a Jędrzej Bujny i Mikołaj Maśliński z Kancelarii SMM Legal przedstawiają rolę bazy danych odpadowych (BDO) w procesie inwestycyjnym.

Serdecznie zapraszamy do lektury, a czytelników zainteresowanych drukowaną wersją kwartalnika „Inżynieria Bezwykopowa” zachęcamy do prenumeraty. To okazja do wcześniejszego zapoznania się z publikacjami.