• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Pola drąży już mikrotunel dla Baltic Pipe

Opublikowano: 29-04-2021 Źródło: Gaz-System

Rozpoczęło się drążenie mikrotunelu, który połączy podmorską część gazociągu Baltic Pipe z odcinkiem na lądzie. Maszyna MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine) o imieniu Pola została skompletowana w drugiej połowie marca br., a teraz rozpoczęła już swoją pracę. Do wydrążenia ma prawie 600 m obiektu.


MTBM Pola. Fot. Gaz-System MTBM Pola. Fot. Gaz-System

MTBM na budowie gazociągu

MTBM Pola ma 13 m długości, waży 100 ton, a średnica jej tarczy to 2,5 m. Drążąc, za sobą pozostawiać będzie betonową obudowę, która wzmocni stabilność tunelu. Jej komora startowa znajduje się 200 m od brzegu w głąb lądu, natomiast odbiorcza – 400 m od linii brzegowej w stronę morza. Gazociąg, który zostanie poprowadzony mikrotunelem, na ląd wychodzi w rejonie Niechorza i Pogorzelicy. Drążenie odbywa się od strony lądu w kierunku morza. Ochronione mają być wydmy i lokalna roślinność, a plaża cały czas dostępna dla turystów.

Metoda mikrotunelowania

Obiekt drążony jest z wykorzystaniem metody mikrotunelowania. Jak wyjaśniał inwestor, spółka Gaz-System, za jej pomocą wykonywane są otwór na rurociąg oraz sam orurowany tunel, pozwalający na wykorzystanie także przez inną infrastrukturę, np. kabla światłowodowego. Otwór powstanie przy użyciu MTBM, wyposażonej w obrotową głowicę.

W miarę postępów, do otworu wpychane są za nią kolejne betonowe elementy, które finalnie tworzą tunel. Wymagany efekt zapewnia kotwa tylna lub ściana kanału budowlanego. Lina komunikacyjna zainstalowana wewnątrz tunelu jest odbierana przez barkę układającą, zakotwiczoną na jego końcu a następnie rurociąg jest wyciągany przez wciągarkę na ląd. Po wciągnięciu gazociągu wlot tunelu może być zabezpieczony betonem, aby zapobiec penetracji tunelu przez wodę morską – podano.

MTBM Pola. Fot. Gaz-System MTBM Pola. Fot. Gaz-System

Mikrotunelowanie nie jest jedyną metodą no-dig zaplanowaną do wykorzystania na trasie Baltic Pipe. Odcinki gazociągu powstaną również przy zastosowaniu metody HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) oraz Direct Pipe.

Czym jest projekt Baltic Pipe?

Baltic Pipe to projekt strategicznej infrastruktury gazowej, którego celem jest stworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim. Nowy gazociąg ma umożliwić transport gazu z norweskich złóż podmorskich na rynki duński i polski oraz do sąsiednich krajów, choć możliwe są również dostawy w przeciwnym kierunku.

Najważniejszym elementem projektu jest budowa podmorskiego rurociągu między Danią a Polską. Jego długość to 310 km – z tego około 275 km to odcinek ułożony na dnie Bałtyku, przechodzący przez obszary morskie trzech krajów (Polski, Danii i Szwecji). Rurociąg składać się będzie z połączonych odcinków rur o długości 12,2 m, a jego przepustowość osiągnie poziom do 10 mld m3 rocznie do Polski. Budowany z rur ze stali węglowej gazociąg ma być eksploatowany przez przynajmniej 50 lat. Uruchomienie transportu gazu planowane jest na 1 października 2022 r.

Oprócz rurociągu w ramach Baltic Pipe Project powstaje także gazociąg na dnie Morza Północnego, który połączy Danię i Norwegię, rozbudowywane są systemy przesyłowe Polski i Danii, a we wschodniej części Zelandii, powstaje tłocznia gazu.

Przeczytaj także: Gaz-System szuka wykonawcy bezwykopowego badania gazociągów

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!