Wybór sposobu przekroczenia danej przeszkody w dużej mierze zależy od warunków gruntowych. W przypadku tych najbardziej skomplikowanych, projektanci często decydują się na przewierty metodą HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). Już po wyborze metody kluczowe jest postawienie na rzetelnego wykonawcę, który w dodatku posiada odpowiedni sprzęt.
Fot. Ditch Witch
Na polskim rynku coraz większe zainteresowanie budzi JT32/AT32 – czyli wyprodukowana przez Ditch Witch® wiertnica horyzontalna w wersji Jet Track i All Terrain. AT32 może zostać wykorzystana do wiercenia w nawet najtwardszych gruntach, co możliwe jest dzięki sile nacisku/uciągu na poziomie aż 142 kN. Pozwala na to odpowiedniej klasy silnik: „sercem” tej wiertnicy jest wysokoprężny Cummins® B4.5 Stage V o mocy 155 KM (115 kW).
Wpływ na łatwiejsze wiercenie w twardych formacjach ma też moment obrotowy rury wewnętrznej wynoszący 1627 Nm. W modelu AT, w zależności od potrzeb można używać rury All Terrain do przewiertów w skale lub rury JT do wierceń standardowych. Znaczny wpływ na wydajność pracy ma znajdująca się na pokładzie maszyny odwracalna skrzynia na rury.
Maszyna na każde warunki
Każda budowa posiada inną specyfikę, prowadzona jest w różnych warunkach, natomiast niemal w każdym przypadku jednymi z kluczowych elementów są ciągłość oraz czas pracy. Wiertnica AT32 została wyposażona w opatentowany awaryjny system ślizgów, który zapewnia przesuw wózka na wypadek zużycia rolek w trakcie prowadzenia przewiertu. To bardzo ważna zaleta, bo dzięki temu systemowi możliwie jest dokończenie pracy bez konieczności wymiany uszkodzonych rolek. Unikalny charakter ma także funkcja podajnika (dodawanie pojedynczej rury), która eliminuje załadunek rur do zasobnika od góry, a także umożliwia dodawanie ich podczas przewiertu.
Trzeba też pamiętać, że praca na placu budowy często wiąże się albo z brakiem miejsca, albo koniecznością „rozłożenia się” ze sprzętem na nierównym terenie. Właśnie biorąc pod uwagę tego typu doświadczenia, projektanci i producent JT/AT32 zdecydowali się wyjść naprzeciw potrzebom użytkowników i zastosować rozwiązania, które z jednej strony umożliwiają poruszanie się po ograniczonej przestrzeni, a z drugiej – gwarantują stabilność maszyny nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Swobodne manewrowanie nawet w terenie zabudowanym umożliwia kompaktowa budowa wiertnicy – zaledwie 6,5 m długości maszyny. Z kolei stabilność zapewnia wytrzymały system kotwienia.
Fot. Ditch Witch
Brak podziemnych kolizji
Bardzo istotną sprawą w procesie wiertniczym jest także zastosowanie odpowiedniego elektronicznego systemu naprowadzania, co zminimalizuje ryzyko uderzeń o elementy podziemne. Nowością na rynku jest system dla HDD Subsite® Marksman™, który charakteryzuje się najszerszym w branży zakresem częstotliwości w jednej sondzie, co pozwala na wzmocnienie komunikacji między lokalizatorem a sondą na głębokościach ponad 39 m. Dodatkowo, system ten sam skanuje i dopasowuje najlepszą częstotliwość.
Fot. Ditch Witch
Operator może zdecydować się na jeden z dwóch interfejsów – widok klasyczny Classic View lub nowy Marksman View, z intuicyjną grafiką i przejrzystymi danymi. Pracę użytkownikowi ułatwią dwa tryby: Walkover, który, dzięki zastosowaniu metod wykrywania wartości szczytowych i zerowych, umożliwia precyzyjne określenie położenia głowicy wiertła, a także Drill-To, pozwalający operatorowi wiertnicy, poprzez zwiększony zasięg, dokonywać korekt w czasie rzeczywistym na większych odległościach. Uzyskanie lepszej produktywności jest możliwe także dzięki m.in. możliwości szybkiej kalibracji (automatyczne połączenie sonda–lokalizator).
Operator musi czuć się komfortowo
Jedną sprawą jest dobór odpowiedniego sprzętu, a drugą – równie ważną – jest zapewnienie operatorowi komfortu podczas wielu godzin pracy. Sporym utrudnieniem w realizacji zadań mogą być silne promienie słońca czy niskie i wysokie temperatury. AT32 jest wyposażona w całkowicie zabudowaną, do tego ogrzewaną i klimatyzowaną kabinę z przyciemnianą szybą. Z całą pewnością komfort operatorowi zapewni podgrzewany (opcja), regulowany fotel ze zwiększoną przestrzenią na nogi. Odpowiednio zaprojektowana kabina pozwala także na doskonałą widoczność na najważniejsze punkty robocze, jak: miejsce wejścia rury w podłoże, podajnik rur oraz złącze napędowe. Na wyposażeniu AT32 znajdują się opatentowane klucze imadłowe z otwartą częścią boczną, które nachylone są właśnie w stronę operatora, co zapewnia mu doskonałą widoczność podczas łączenia i rozłączania rur. Odpowiednią kontrolę i diagnostykę wszystkich funkcji maszyny umożliwiają dwa ekrany LED. Co warte podkreślenia, by w odpowiedni sposób ustawić wiertnicę, operator może znajdować się poza nią. Służy do tego zintegrowany bezprzewodowy układ zdalnego sterowania, który powstał z myślą o jak najprecyzyjniejszym ustawianiu położenia jednostki.
Fot. Ditch Witch
Dla każdego wykonawcy kluczem do sukcesu jest też utrzymanie maszyn w jak najlepszym stanie i w pełnej gotowości. Szczególnie istotne jest to w przypadku tak specjalistycznego sprzętu, jak właśnie wiertnice. Model AT32 wyposażono w odchylane i podnoszone pokrywy punktów serwisowych, co znacznie ułatwia obsługę codzienną i okresową.
W Polsce w najbliższych latach nie powinno zabraknąć pracy dla firm wiertniczych. Z obawy o negatywne skutki zmian klimatu (np. podtopienia) nasze miasta zaczynają coraz mocniej myśleć o rozbudowie kanalizacji deszczowych, a to, szczególnie w zabudowanych centrach, będzie wiązać się z potrzebą wykorzystania technik bezwykopowych. W centrach miast kluczowa wydaje się też budowa infrastruktury np. na potrzeby instalacji światłowodów. Do tego o przekładaniu kabli pod ziemią wspominają już firmy zarządzające w naszym kraju tysiącami kilometrów linii energetycznych. Dlatego właśnie warto zamówić niezwykle wydajną wiertnicę AT32 – pomoże nam zrealizować z sukcesem każde z tych zadań.
Fot. Ditch Witch
Od prawie 30 lat wyłącznym dealerem marki Ditch Witch® w naszym kraju jest firma JL Maskiner w Polsce sp. z o.o.
Przeczytaj także: Przewierty HDD w zakładzie Aluminium Konin
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.