Partnerzy portalu

Baltic Pipe: Pola została już wyciągnięta z Bałtyku

Opublikowano: 18-08-2021 Źródło: Gaz-System

Maszyna MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine) o imieniu Pola, która wydrążyła wyjściowy odcinek gazociągu Baltic Pipe na ląd w Polsce, oficjalnie zakończyła już pracę.


Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Ostatnim akcentem całej tej operacji było wyciągnięcie maszyny spod dna Morza Bałtyckiego za pomocą specjalistycznej barki i przetransportowanie jej na brzeg.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Wyjście Baltic Pipe powstało w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica (gmina Rewal). Pola (13 m długości, 2,5 m średnicy tarczy) wywierciła mikrotunel o długości 600 m: komorę startową zbudowano 200 m od brzegu w głąb lądu, a wiercenie zakończono w Bałtyku, 400 m od linii brzegowej. W mikrotunelu zainstalowano (metoda pipe jacking) betonową rurę, która utworzyła jego stałą obudowę o średnicy wewnętrznej 2 m.

Budowa mikrotunelu przeznaczonego do montażu w nim docelowych, stalowych przewodów gazociągu Baltic Pipe pozwoliła na pozostawienie plaży oraz wydm i klifów w stanie nienaruszonym.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Mikrotunelowanie postanowiono wykorzystać także do budowy wyjścia Baltic Pipe na ląd w Danii (miejscowość Faxe South). W tym przypadku przewidziano wiercenie na długości 1000 m (400 m w głąb lądu i 600 m od linii brzegowej w stronę morza).

Zobacz nasz serwis specjalny BALTIC PIPE

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!