Niezwłocznie podjęto decyzję o pełnej renowacji sieci – jej usytuowanie pod obszarem podmiejskim, obejmującym ruchliwą drogę, duży parking oraz park, skłoniło inwestora do wyboru metody bezwykopowej.

Zdecydowano się na wykładzinę z rur spiralnie zwijanych. Kluczowym argumentem popierającym ten wybór była konieczność selekcji rozwiązania strukturalnego, wymagającego niewielkiej powierzchni placu budowy, a niewymagający zaprzestania działania sieci. Wykorzystanie rur SPR pozwoliło na instalację materiałów przy różnych poziomach przepływu medium.

Poddawana renowacji infrastruktura charakteryzowała się dwoma średnicami – 1000 i 1500 mm, przez co wymagała zastosowania dwóch różnych metod nawijania spirali: SPR i SPRTF/RO. SPR został wykorzystany do wyłożenia segmentów 1500-milimetrowych. Wykładzina SPR jest nawijana jest w takim wypadku na ramę prowadzącą o stałej średnicy, skonstruowaną w kształcie rury przewodowej, która w tym przypadku była okrągła. Pozostawia to przestrzeń pomiędzy ścianą rury a gotową wykładziną. Po wyłożeniu rury od studzienki do studzienki, SPR wymaga, aby przestrzeń pierścieniowa została wypełniona iniektem.

SPRTF/RO wykorzystano do renowacji odcinków o średnicy 1000 mm. Ten system wyróżniają maszyny wyposażone w hydraulicznie napędzane ramiona, przyklejające PVC bezpośrednio do ściany rury przewodowej, co oznacza, że po ukończeniu odcinka nie jest wymagane spoinowanie przestrzeni pierścieniowej.

Wyzwania związane z projektem

Wykonawca projektu napotkał pewne wyzwania związane z bardzo wysokim natężeniem przepływu, jak również z infiltracją wód gruntowych z rzeki po intensywnych opadach deszczu. Mimo, że wykładziny spiralne mogą być instalowane w ten sposób, niekorzystne warunki zwiększają ryzyko niepowodzenia projektu. Wykonawca musiał zwiększyć liczbę pompowań obejściowych, aby zmniejszyć przepływy do odpowiedniego poziomu. Pomimo pewnych opóźnień, instalacja była kontynuowana, a harmonogram został zachowany.

Przeczytaj także: Przewiert HDD – nawet w trudnych warunkach geologicznych