• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Powstaje kolejny odcinek kolektora Wiślanego w stolicy

Opublikowano: 17-03-2022 Źródło: MWPiK Warszawa

To największy kolektor tranzytowo-retencyjny Warszawy – ostatecznie będzie miał ponad 9km długości a jego pojemność będzie odpowiadać 13 basenom olimpijskim. Obecnie trwają prace na odcinku od ul. Karowej do Mostu Gdańskiego, gdzie kolektor będzie miał średnicę 1,2m. Oddanie tego fragmentu planowane jest na I kwartał 2023 r.


Fot. Budimex Fot. Budimex

Kolektor Wiślany będzie pełnił niezwykle ważną funkcję w miejskim systemie gospodarowania ściekami i wodami opadowymi. Posłuży do retencji ścieków i deszczówki z lewobrzeżnej części Warszawy: Mokotowa, Ochoty, Woli, Śródmieścia, Żoliborza i Bielan. Zgromadzone w nim nieczystości będą poddawane filtracji w zakładach Farysa i Świderska i ostatecznie trafią do oczyszczalni  ścieków „Czajka”. Kolektor ma za zadanie także ograniczyć konieczność uruchamiania się tzw. zrzutów burzowych do Wisły, w przypadku wystąpienia deszczy nawalnych, które przy obecnych zmianach klimatycznych będą zjawiskiem coraz częstszym.

Źródło: MPWiK Warszawa Źródło: MPWiK Warszawa

Innowacyjny system budowy

Kolektor poprowadzony wzdłuż Wisłostrady budowany jest metodą bezwykopową przy użyciu technologii mikrotunelowania polegającej na drążeniu tunelu, w który wprowadzane są rury przewodowe. Dzięki temu wykonawca robót – Inżynieria Rzeszów S.A – był w stanie znacznie ograniczyć ilość wykopów otwartych. Niestety, przy tej skali inwestycji nie obędzie się bez utrudnień w ruchu drogowym – warszawscy kierowcy w najbliższych miesiącach muszą liczyć się ze zwężeniami pasów ruchu w pewnych punktach Wisłostrady.  

Projekt „Zaopatrzenie w wodę i  oczyszczanie ścieków w Warszawie – Faza VI”, w ramach którego realizowany jest kolektor Wiślany podzielony został na kilka etapów: od grudnia 2020r. trwają prace budowlane na odcinku od Mostu Gdańskiego do ul. Dewajtis/Pergaminów, rozpoczęły się także prace projektowe dla ostatniego fragmentu kolektora – od ul. Dewajtis/Pergaminów do Zakładu Farysa. Wykonawcą w obu przypadkach jest Budimex S.A., a realizacja współfinansowana jest ze środków unijnych. 

Źródło: MPWiK Warszawa Źródło: MPWiK Warszawa

Kolektory: Wiślany, Lindego Bis, Mokotowski Bis oraz zbiornik na ścieki i wody opadowe na terenie zakładu „Czajka” (oddany w 2020 r.) zwiększają pojemność retencyjną warszawskiej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m³. 

Przeczytaj także: Wykładziny filcowe czy z włóknem szklanym – która wygra pojedynek?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia