Wybudowany w stolicy na początku lat 60. ubiegłego wieku metodą górniczą kolektor Burakowski po sześciu dekadach funkcjonowania mocno skorodował, a liczne spękania i ubytki obudowy betonowej powodowały wycieki ścieków do gruntu, stwarzając zagrożenie ekologiczne. 

Kiedy podjęto decyzję o renowacji, zamawiający - Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Warszawie, już na etapie wstępnych prac projektowych zaleciło, aby wszelkie prace remontowe w jak najmniejszym stopniu ograniczyły przepustowość kanału. Przed projektantem stanęło wyzwanie wyboru technologii oraz materiałów, które gwarantowałyby trwałość i niezawodność wykonanej modernizacji, a jednocześnie w sposób minimalny wpłynęły na zmniejszenie pojemności. Komplikację stanowił także fakt, iż planowano odnowić odcinki o zróżnicowanych kształtach i wymiarach – ich łączna długość przekraczała 3700 m. W projekcie należało uwzględnić, iż odnowiony kolektor miał pełnić również rolę retencyjną magazynując nadmiar wód opadowych spływających do kanalizacji podczas intensywnych opadów.

O oczekiwaniach, założeniach, realiach i decyzjach procesu projektowego, w środę 20 kwietnia br. ONLINE opowie Stanisław Szczekarewicz z GSG Industria sp. z o.o., który opracował projekt wykonawczy przedsięwzięcia.

Ekspert w ramach swojego wystąpienia omówi najważniejsze kwestie związane z częścią formalną oraz techniczną dokumentacji projektowej renowacji kolektora Burakowskiego.

W trakcie webinarium „Bezwykopowa renowacja kolektorów grawitacyjnych dużych średnic – doświadczenia z realizacji kolektora Burakowskiego w Warszawie” będzie można wysłuchać także prelekcji inżynierów kontraktowych z PM Partners sp. z o.o., przedstawicieli firmy Blejkan S.A – głównego wykonawcy renowacji, oraz dyrektora i kierownika projektu ze strony jednostki zamawiającej, czyli MPWiK.

Szczegółowy plan webinarium oraz BEZPŁATNE zapisy dostępne są na portalu Akademia Inżynieria.


Czytaj także: Budowa tunelu pod Świną, eksperci podzielili się doświadczeniami