• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa buduje trzy kolektory. Wszystkie bezwykopowo

Opublikowano: 01-06-2022 Źródło: MPWiK Warszawa, inzynieria. com

W Warszawie trwa budowa kolektora Lindego Bis. To jeden z trzech tego typu obiektów, które powstają przy użyciu bezwykopowej metody mikrotunelowania.


Mikrotunelowanie na budowie kolektora Lindego Bis w Warszawie. Fot. MPWiK Warszawa Mikrotunelowanie na budowie kolektora Lindego Bis w Warszawie. Fot. MPWiK Warszawa
  • Warszawa chce poprawić gospodarkę wodą opadową
  • Mikrotunelowanie posłuży do budowy trzech kluczowych kolektorów
  • Prace na budowie Lindego Bis trwają od listopada

Trasę kolektora Lindego Bis wyznaczono przez teren Bielan w rejonie ul. Brązowniczej oraz pod ciągiem ulic Conrada, Wólczyńskiej, Nocznickiego, do ul. Marymonckiej, gdzie zostanie włączony do niedawno odnowionego (relining modułami GRP) kolektora Burakowskiego.

Kanał poprowadzą pod linią metra

Do budowy wykorzystywana jest MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine) o imieniu Rozalia z tarczą o średnicy prawie 2,5 m (masa całego zestawu wynosi 55 ton). Kolektor Lindego Bis ma mieć 4 km długości i 2 m średnicy wewnętrznej, zostanie ułożony na głębokościach od 5 do 14 m. Wyjątkiem stanowi odcinek pod linią metra, gdzie średnica wyniesie 1,6 m, a rurociąg będzie umieszczony dodatkowo wewnątrz rury osłonowej.

Źródło: MPWiK Warszawa Źródło: MPWiK Warszawa

Prace na budowie rozpoczęto w listopadzie 2021 r., do tej pory wydrążono już 1 km kolektora Lindego Bis. Wszystko ma być gotowe w I połowie 2023 r.

Wartość inwestycji wynosi 129 mln zł. Wykonawcą jest konsorcjum firm Inżynieria Rzeszów i ABIKORP Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych.

Fot. MPWiK Warszawa Fot. MPWiK Warszawa

Bezwykopowa walka z podtopieniami

Budowa kolektora Lindego Bis to element większego projektu, którego celem jest poprawa działania systemu służącego do gospodarowania wodą opadową w Warszawie. Na terenie oczyszczalni ścieków Czajka oddano już do użytku zbiornik retencyjny o pojemności 80 tys. m³. Główną jego funkcją jest gromadzenie nadmiaru wody zbieranej z ulic czy dachów, która w przyszłości ma do niego dopływać m.in. poprzez trzy nowe kolektory tranzytowo-retencyjne: właśnie Lindego Bis, a także Wiślany i Mokotowski Bis (do budowy wszystkich wykorzystywane jest mikrotunelowanie).

Cały układ ma zapobiegać podtopieniom i zalewaniu ulic podczas ulew, ograniczona zostanie też konieczność uruchamiania zrzutów burzowych. Zbiornik i kolektory zwiększą pojemność retencyjną stołecznej sieci kanalizacyjnej o około 140 tys. m3.

Przeczytaj także: Umowa na budowę kanalizacji w Warszawie

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!