Kiedy przewierty sterowane wykonywane są w wykopie startowym?

Wiertnice do przewiertów sterowanych to często duże, samojezdne maszyny, które wymagają sporej przestrzeni do pracy, a także odpowiednio dużej drogi dojazdowej. Ich zaletą jest siła, jaką dysponują, dzięki czemu przewierty mogą być realizowane szybko i nawet w trudnych warunkach. Nie można ich jednak wykorzystać w wąskich, trudnodostępnych miejscach, na przykład na uliczkach starych miast lub silnie zurbanizowanej przestrzeni. Alternatywą dla nich są nowoczesne wiertnice modułowe, które są znacznie bardziej mobilne.

Wiertnice modułowe przeznaczone są do małych przewiertów sterowanych. Pozwalają wykonać tunel o długości do 150 m i średnicy do 300 mm. W zależności od modelu mogą różnić się wielkością, a także możliwościami. Ich użycie zazwyczaj wymaga wykonania wykopu startowego, niektóre modele pozwalają też na pracę w piwnicach lub studzienkach kanalizacyjnych. To cenna właściwość zwłaszcza w dużych miastach z mocno rozbudowaną infrastrukturą podziemną.

Przewiert z powierzchni terenu czy z wykopu?

O tym, czy przewiert powinien być wykonany z powierzchni terenu, czy z wykopu, powinny decydować przede wszystkim warunki na placu roboczym. Każdy rodzaj wiertnic ma swoje wady i zalety. Samojezdne wiertnice, jakimi często dysponują firmy, na przykład Abdrill wykonawca przewiertów HDD, doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach gruntowo-wodnych. Mają dużą moc i zintegrowane podzespoły.

Mobilne wiertnice z kolei są po prostu małe, dlatego przewiert horyzontalny realizowany przy ich użyciu może być wykonany w ciasnych przestrzeniach. Warto brać pod uwagę to rozwiązanie w przypadku instalacji rur PE o niewielkiej długości i średnicy. Ich minusem jest jednak długi czas przygotowywania miejsca pracy, dlatego bardziej niż tradycyjne przewierty HDD mogą zastąpić inne technologie bezwykopowe, na przykład przeciski kretem.