Rozpoczęła się budowa Gazociągu Warszawskiego, który połączy tłocznię w Rembelszczyźnie ze stacją w Morach. Na początek prowadzone są prace na terenie gmin Nieporęt, Jabłonna i w warszawskiej dzielnicy Białołęka.
Budowa Gazociągu Warszawskiego. Fot. twitter.com/AnnaTrzeciakow3
Gazociąg Warszawski. Po co ta budowa?
Długi na 28,5 km Gazociąg Warszawski pobiegnie po północno-zachodniej stronie Warszawy, przez gminy Nieporęt, Jabłonna, Łomianki, Stare Babice i Ożarów Mazowiecki oraz dzielnice w stolicy: Białołękę, Bielany i Bemowo. Zostanie zbudowany w pobliżu istniejącego rurociągu, przy czym obecna infrastruktura pozwala na dostarczanie rocznie do Warszawy 1 mld m3 gazu, a dzięki nowej do stolicy będzie mogło trafiać nawet ponad 2 mld m3.
Fot. twitter.com/AnnaTrzeciakow3
Inwestor, spółka Gaz-System, informuje, że dzięki budowie nowego gazociągu w Warszawie i okolicy zwiększy się dostęp do gazu ziemnego zarówno dla właścicieli domów jednorodzinnych, jak i odbiorców przemysłowych. W efekcie, jednocześnie, ograniczona zostanie także emisja szkodliwych substancji i poprawi się jakość powietrza w stolicy.
Warto podkreślić, że w dużej części Gazociąg Warszawski zostanie zbudowany przy użyciu technologii bezwykopowej. Planuje się 32 bezwykopowe przejścia o łącznej długości ponad 5 km, z których najdłuższe to:
- Direct Pipe – 529 m; obszar leśny od ul. Modlińskiej w kierunku Wisły
- HDD – 1149 m; pod Wisłą i rezerwatem Ławice Kiełpińskie
- Direct Pipe – 320 m; pod obszarem wzdłuż Wału Wiślanego przyległym do Parku Młocińskiego
- Direct Pipe – 526 m; pod Parkiem Młocińskim
- HDD – 1200 m; teren Lasu Nowa Warszawa.
Poza tym Gazociąg Warszawski zostanie ułożony w wykopie, na głębokości minimum 1,2 m.
Gazociąg Warszawski – MAPA
Źródło: Gaz-System
Gazociąg Warszawski buduje firma Budimex. Wartą 188 mln zł netto umowę podpisano w marcu br. Rurociąg gotowy ma być w połowie 2025 r.
Przeczytaj także: Umowa na 5 km przewiertów. Wykorzystani zostaną także nurkowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.