Jak poinformował serwis IEEE Spectrum, w Case Western Reserve University trwa opracowywane systemu robotów podobnych do dżdżownic. Innowacyjna instalacja naśladuje segmentowy ruch dżdżownic, by przemieszczać się przez grunt przy minimalnym zakłóceniu istniejącej infrastruktury.

Na projekt Departament Energii USA przeznaczył 2 mln dol. w ramach programu o wartości 32 mln dol. służącego celu usprawnieniu technologii instalacji podziemnych kabli. W przeciwieństwie do wierceń HDD wymagających znacznej siły do przepchnięcia głowicy przez grunt, robot generuje napęd wewnętrznie i w ten sposób zmniejsza zapotrzebowanie na energię oraz wyzwania instalacyjne.
Porusza się naprzemiennie rozszerzając i kurcząc różne segmenty. Krótkie, rozszerzone sekcje, zakotwiczają się w ścianach korytarza, podczas gdy cieńsze segmenty przesuwają się do przodu – co umożliwia precyzyjne poruszanie się wokół istniejących rur i przeszkód. Robot ma promień skrętu 1,5 m, a przewód układa podczas drążenia. Dzięki temu prace są uproszczone, a czas instalacji skrócony.
Prace początkowo prowadzono na potrzeby zastosowań medycznych, a urządzenie nazwano robotem perystaltycznym, jednak szybko dostrzeżono potencjał w infrastrukturze podziemnej. Zespół z Case Western Reserve University współpracuje z ekspertami ds. geotechniki, modelowania i interakcji z osadami z Auburn University, Stony Brook University i University of Texas w Austin.
Celem jest obniżenie kosztów wykonanie instalacji o 50%, jednak dokładne prognozy są wciąż opracowywane. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, ta metoda może sprawić, że instalacja podziemnych linii energetycznych stanie się bardziej przystępna cenowo i praktyczna – szczególnie w gęsto zaludnionych obszarach miejskich, gdzie tradycyjne wykopy są kosztowne i uciążliwe.
Przeczytaj także: Londyn. Pod Tamizą wybudowano superkolektor ściekowy

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.