"Połączenie OLPP i PERN powinno być zrealizowane w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Obecnie jest aktualizowana wycena OLPP; potrzebne będą jeszcze zgody korporacyjne oraz wniosek do Rady Ministrów o wyrażenie zgody na podwyższenie kapitału grupy PERN" - wyjaśnił wiceszef resortu skarbu.

Wydzielenie z PERN rurociągów produktowych, którymi transportowane są gotowe paliwa, zakłada przyjęta przez rząd w lutym 2007 roku strategia dla przemysłu naftowego. Przewiduje ona, że PERN ma skupić się na zarządzaniu rurociągami przesyłającymi ropę naftową.

"Cały system rurociągów jest w PERN. On nie został wydzielony, jeśli chodzi o rurociągi produktowe. Połączenie (OLPP i PERN - PAP) polegałoby na tym, że w miejsce Skarbu Państwa, który jest właścicielem 100 proc. akcji OLPP, wejdzie PERN" - powiedział Żuk.

PERN dysponuje siecią około 600 km rurociągów produktowych.
OLPP to największa na polskim rynku firma oferującą usługi magazynowania zapasów i rezerw produktów ropopochodnych. PERN zajmuje się eksploatacją rurociągów, służących do transportu ropy naftowej i paliw płynnych.