„Branża przyjmuje z zadowoleniem wprowadzone przez Radę Ministrów zmiany w rozporządzeniu w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, które upraszczają procedury administracyjne w odniesieniu do odwiertów o głębokości do 5000 m. Tym niemniej, proponowane zmiany Prawa Geologicznego i Górniczego w dalszym ciągu budzą w branży poważne wątpliwości” - napisała OPPPW w komunikacie prasowym.

Członkowie OPPPW mają zastrzeżenia do prawa firm do koncesji wydobywczych – ich zdaniem przepisy są nieprecyzyjne i powodują uznaniowość Ministra Środowiska w zakresie przyznania koncesji. Są zaniepokojeni również planowaną działalnością Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych (NOKE). Wątpliwości budzi również fakt, że okres poszukiwawczo-rozpoznawczy może zostać przedłużony tylko raz i tylko na dwa lata, podczas gdy zagospodarowanie złóż trwa wiele lat. Nie zgadzają się również zapisami o harmonogramie prac - w przypadku opóźnień mają zapłacić bardzo wysokie kary.

„Wszyscy członkowie OPPPW pragną kontynuować realizację swoich inwestycji w Polsce, jednak - jak dowodzą decyzje firm ExxonMobil, Talisman i Marathon o zakończeniu działalności w naszym kraju - mogą oni zmienić zdanie. Inwestycje poszukiwawczo-wydobywcze w odniesieniu do złóż konwencjonalnych i niekonwencjonalnych wymagają poniesienia ogromnych nakładów inwestycyjnych zanim jeszcze pojawi się szansa na ich rentowną eksploatację” - napisano w komunikacie.

Zdaniem branży proponowane zmiany w ustawie mogą zwiększyć ryzyko inwestycyjne. W efekcie może to przełożyć się na wycofywanie się firm z prac poszukiwawczych

„Członkowie OPPPW wyrażają zaniepokojenie tym, że w przypadku wprowadzenia zmian do ustawy węglowodorowej w ich obecnie proponowanej formie ryzyko inwestycyjne ulegnie zwiększeniu do poziomu wykluczającego zasadność inwestycji, tym samym prowadząc do ograniczenia działalności poszukiwawczej i dalszego inwestowania. Członkowie OPPPW są zdania, że zmiany przepisów powinny być ukierunkowane na wspieranie działalności, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ochrony interesów Polski” – podano.