Najbliższych 6 miesięcy zadecyduje o sukcesie lub porażce gazu łupkowego w Polsce - odwierty i szczelinowania prowadzone w tym czasie przybliżą odpowiedź na pytanie, czy jego komercyjne wydobycie jest w ogóle możliwe - twierdzi przedstawiciel Instytutu Studiów Energetycznych.

Obecnie prowadzonych jest kilka ważnych dla przyszłości gazu łupkowego odwiertów. Jednym z nich jest Lewino na koncesji Gdańsk, prowadzony przez firmę San Leon Energy, na którym ukończono pierwsze testy.
Zobacz: Gaz łupkowy: zakończenie testów na odwiercie Lewino-1G2

Inne odwierty także wyglądają obiecująco - BNK Petroleum obecnie kończy odwiert poziomy Gapowo, który wkrótce będzie szczelinowany; PGNiG przygotowuje kolejny poziomy otwór Lubocino, a firmy ConocoPhillips i Lane Energy będą wiercić dwa poziome otwory.

Zobacz: BNK Petroleum wierci w Gapowo B-1

Lokalizacja wszystkich wymienionych odwiertów to Pomorze – najbardziej obiecujący region, jeśli chodzi o występowanie gazu łupkowego. Jeśli w ciągu najbliższych 6 miesięcy okaże się, że szczelinowania dadzą negatywne wyniki, projekt zacznie zamierać, ponieważ inwestorom będzie ciężko zdobywać środki finansowe na kontynuację poszukiwań.