3,6 mln ton gazu skroplonego (LNG) rocznie

Prelude FLNG (Floating Liquefied Natural Gas) to największa na świecie jednostka offshore. Może produkować rocznie do 3,6 mln ton gazu skroplonego. Gaz będzie przechowywany w zbiornikach o pojemności zbliżonej do pojemności 175 basenów olimpijskich! Z tego kolosa gaz LNG będzie przepompowywany na mniejsze tankowce i wysyłany do klientów na całym świecie.

Shell zainwestował w to rozwiązanie około 12 mld USD, jednak koszty mają się zwrócić stosunkowo szybko. Mając taką jednostkę, koncern zaoszczędzi sporo pieniędzy na innych inwestycja, a dodatkowo zacznie zarabiać na tych klientach, do których dostawy dotychczas nie były opłacalne.

Budowa jednostki rozpoczęła się w 2012 r. w stoczni Samsung Heavy Industries w mieście Geoje w Korei Południowej. Plan budowy potwierdzono rok wcześniej, w maju 2011 r.

Odporna na huragany

Zgodnie z planem Shella Prelude będzie operować przez 25 lat u północnych wybrzeży Australii Zachodniej (w rejonie wybrzeża Broome). Jest to teren niezwykle niebezpieczny ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne. Przez większą część doku – od kwietnia do listopada – występują tam huragany. Dlatego Prelude została tak zaprojektowana, żeby wytrzymać siłę wiatru osiągającego prędkość 250 km/godz. oraz oprzeć się 5-metrowym falom. W tym celu zostanie też wykorzystany jeden z największych na świecie systemów cumowniczych, zbudowany z 16 kotwic utrzymywanych na stalowych łańcuchach. Budowa tych zabezpieczeń pochłonęła około 260 tys. ton stali.

To, co dodatkowo wyróżnia tę jednostkę, to m.in. dwa lądowiska dla helikopterów.

Miesiąc z podróży

Podróż Prelud z południowokoreańskiej stoczni rozpoczęła się 26 czerwca. Ma potrwać około miesiąca. Obecnie jest transportowana przez cztery holowniki (z których jeden pełni rolę eskortowego). Najtrudniejszy był początek, kiedy trzeba było przepłynąć przez wąski kanał w kształcie litery U. Wtedy do transportu wykorzystano dziewięć holowników.

Na etapie podróży na pokładzie znajduje się 160 osób. Jak podkreśla jeden z inżynierów, Willem Keij, wszyscy są bardzo podekscytowani, jednak mają świadomość bardzo odpowiedzialnego zadania, jakie im powierzono. Na bieżąco muszą m.in. analizować dane z każdego holownika i decydować, którą trasą płynąć, uzależniając to od zmiennych warunków pogodowych.

Keij dodaje, jedna trzecia światowych zasobów gazu znajduje się w odległych rejonach. Dzięki takiej technologii, jaką zastosowano w przypadku Prelude, dostęp do nich jest otwarty.

Przeczytaj także: Gaz-System będzie współpracował z operatorem systemu przesyłowego Chorwacji