Wydano decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy gazociągu DN1000 Goleniów–Lwówek (ciśnienie robocze 8,4 MPa). To jedna z pięciu inwestycji, jakie są planowane na terenie Polski w ramach projektu Baltic Pipe.
Budowa gazociągów w Polsce. Fot. Baltic Pipe
Gazociąg Goleniów–Lwówek będzie mieć 191 km długości. Budowa zostanie podzielona na dwa odcinki realizacyjne: Goleniów–Ciecierzyce (122 km) oraz Ciecierzyce-Lwówek (69 km). Rurociąg zostanie wybudowany wzdłuż obecnie istniejącego gazociągu Szczecin–Lwówek. Powstanie na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego oraz 15 gmin: Goleniów, Maszewo, Stargard, Dolice, Przelewice, Pełczyce, Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna, Pszczew, Międzychód i Lwówek.
Gazociąg Goleniów–Lwówek. Źródło: Gaz-System
Rurociąg Goleniów–Lwówek będzie służyć do przesyłu zwiększonej ilości gazu z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu.
Planowany gazociąg Baltic Pipe umożliwi przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i w Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach.
W ramach całego projektu Baltic Pipe powstać ma podmorski gazociąg o długości 310 km i przepustowości 10 mld m³/rok. Połączenie systemów przesyłowych gazu Polski i Danii zakłada także budowę m.in. terminalu odbiorczego oraz tłoczni gazu w Danii. Po stronie polskiej za realizację projektu odpowiada Gaz-System, a po stronie duńskiej – Energinet.
Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System
Cele Baltic Pipe to wzmocnienie dywersyfikacji dostaw gaz, integracji rynku gazu, ujednolicenia cen i zapewnienia bezpieczeństwa dostaw przede wszystkim w Polsce i Danii, a także w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Morza Bałtyckiego.
Przeczytaj także: Kolejne unijne środki na Baltic Pipe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.