• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Baltic Pipe: wybrano miejsce wyjścia na ląd

Opublikowano: 26-11-2019 Źródło: Gaz-System, inzynieria.com
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Jest decyzja środowiskowa dotycząca polskiej części podmorskiego gazociągu wchodzącego w skład Baltic Pipe. W decyzji wskazano m.in., że rurociąg na ląd wyjdzie w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica (gmina Rewal).


Fot. Baltic Pipe Fot. Baltic Pipe
  • Baltic Pipe ma mieć 310 km długości
  • Gaz-System szuka firmy, która zbuduje podmorski gazociąg
  • Przesył gazu powinien rozpocząć się w 2022 r.

Pozwolenie wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie obejmuje trzy elementy. Stację zaworową w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica, gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego o łącznej długości około 56 km (polskie obszary morskie), a także odcinek końcowy, który powstanie przy użyciu bezwykopowej metody mikrotunelowania (dzięki temu nie będzie ingerencji w plażę i wydmy).

Alternatywnym miejscem wyjścia Baltic Pipe na ląd była miejscowość Rogowo. Wybór miejsca poprzedziły analizy dna morskiego. W przypadku lokalizacji Niechorze-Pogorzelica mikrotunelowanie będzie prowadzone na długości około 600 m: szyb startowy zlokalizowany zostanie 200 m od brzegu w głąb lądu, a wiercenie zakończy się około 400 od linii brzegowej w stronę morza.


Wyboru wyjścia gazociągu na ląd w Polsce dokonano na podstawie badań środowiskowych, geofizycznych i geotechnicznych, które przeprowadzono przygotowując ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Źródło: Gaz-System

Źródło: Gaz-System

Raport ten był potrzebny do wydania właśnie decyzji środowiskowej. Ta decyzja to kolejny krok na drodze do uzyskania przez Polskę niezależności w zakresie dostaw gazu. Proces pozwoleniowy dla całego projektu Baltic Pipe jest już na ukończeniu. Równolegle trwa procedura wyboru wykonawcy prac budowlanych, Gaz-System zakończy ją na początku przyszłego roku – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej Infrastruktury energetycznej.

Proces uzyskiwania pozwoleń administracyjnych dla projektu Baltic Pipe przebiega zgodnie z przyjętym planem. Dziś została wydana decyzja środowiskowa dla morskiej części Baltic Pipe w Polsce, która znacząco przybliża nas do rozpoczęcia fazy budowlanej. Przed nami jest jeszcze decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę dla gazociągu zlokalizowanego w polskiej części Morza Bałtyckiego – dodał Tomasz Stępień, prezes Gaz-Systemu.

Źródło: Gaz-System

Źródło: Gaz-System

Podmorski gazociąg Baltic Pipe ma mieć 310 km długości. Będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. W ramach tej inwestycji powstanie też m.in. terminal odbiorczy oraz tłocznia gazu w Danii. Po stronie polskiej za realizację projektu odpowiada Gaz-System, a po stronie duńskiej – Energinet. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2020 r., a przesył gazu ma ruszyć od października 2022 r. W efekcie tej inwestycji m.in. zwiększyć powinno się bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Przeczytaj także: Zbliża się koniec kontraktu jamalskiego