• Przez pięć lat PGNIG będzie wyłącznym operatorem stacji odbiorczo-przeładunkowej LNG na Litwie
  • Instalacja w Kłajpedzie zapewni dostęp do rynków państw bałtyckich
  • Koszty dostaw gazu skroplonego do północno-wschodniej Polski będą niższe

Zgodnie z umową zawartą ze spółką Klaipedos Nafta (KN), polska firma otrzymała prawo do wyłącznego użytkowania nadbrzeżnej instalacji.

Rozpoczęcie działalności PGNiG w Kłajpedzie wymagało wielu skomplikowanych uzgodnień handlowych i operacyjnych. Chciałbym podziękować kierownictwu KN za pełne zaangażowanie w ten proces. To najlepsza rękojmia obopólnych korzyści, jakie nasze spółki osiągną dzięki zainaugurowanej dziś współpracy – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG. Firma planuje rozwijać rynek gazu skroplonego na Litwie, Łotwie i w Estonii.

KN to operator pływającego terminala LNG służącego regazyfikacji i magazynowaniu skroplonego surowca oraz właśnie stacji odbiorczo-przeładunkowej LNG położonej u wejścia do portu w Kłajpedzie. PGNiG zostało operatorem w wyniku przetargu zorganizowanego przez litewską spółką na wyłączne użytkowanie obiektu przez pięć lat. Oferta polskiej spółki została uznana za najlepszą.


Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy KN i PGNiG znacząco przyczyni się do wzmocnienia regionalnego rynku LNG małej skali. Wspólnie z naszymi partnerami będziemy starali się zintensyfikować jego rozwój, co da szansę na bardziej konkurencyjne ceny i umożliwi szerokie wykorzystanie LNG przez klientów w krajach bałtyckich, północno-wschodniej Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej — stwierdził Darius Šilenskis, CEO KN.

Litewska stacja posiada pięć zbiorników o sumarycznej pojemności 5 tys. m3, czyli 2250 ton LNG. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lub ISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwala nie tylko na odbiór LNG z jednostek pływających, ale także na jego załadunek. Dzięki temu stacja może być wykorzystana do bunkrowania statków napędzanych silnikami na gaz skroplony – czytamy w komunikacie.

Stacja umożliwi sprzedaż skroplonego gazu w krajach bałtyckich, a także w północno-wschodniej części Polski – koszt transportu LNG ma duży wkład w cenę, więc dostawy z Litwy będą tańsze, niż z terminala w Świnoujściu, czy wielkopolskich wytwórni gazu skroplonego w Odolanowie i Grodzisku Wielkopolskim.

Przeczytaj także: Orlen bliżej przejęcia Energi. Ważna zgoda Komisji Europejskiej