• Sąd stwierdził nieważność wyboru najkorzystniejszej oferty na budowę tłoczni Odolanów
  • Gaz-System unieważnił przetarg i przeprowadzi nowe postępowanie
  • Zdaniem firmy te działania nie wpłyną na harmonogram realizacji projektu Baltic Pipe

Wyrok sądu

16 listopada Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie wydał wyrok stwierdzający nieważność wyboru najkorzystniejszej oferty złożonej przez konsorcjum polskich firm Atrem S.A., JT S.A., PIP Makrum S.A. oraz Projprzem sp. z o.o. na wykonanie robót budowlanych dla tłoczni gazu ziemnego Odolanów.

Gaz-System poinformował, że 20 listopada wykonał wyrok i wykluczył z postępowania konsorcjum Atremu. Jednocześnie spółka podkreśliła, że kolejna pod względem ceny oferta firmy Control Process S.A. o 70 mln zł przekracza budżet inwestora i z tego powodu postępowanie zostało unieważnione.

Cztery zarzuty

Sąd rozpatrywał pozew złożony przez spółkę Control Process S.A., która sformułowała cztery zarzuty dotyczące oferty konsorcjum uznanej przez Gaz-System za najkorzystniejszą. Dotyczyły one rażąco niskiej ceny ofertowej, braku doświadczenia konsorcjum w realizacji podobnych inwestycji, braku wiarygodności niezbędnej do wykluczenia zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa oraz niespełnienia wymagań formalnych Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) w zakresie potwierdzenia doświadczenia.


Trzy pierwsze zarzuty sąd oddalił uznając je za bezpodstawne, za zasadny w swojej interpretacji uznał natomiast czwarty, dotyczący wymagań formalnych SIWZ i w efekcie wydał wyrok unieważniający wybór oferty.

Unieważnienie z powodu za wysokich cen

Jak podaje Gaz-System, z uwagi na fakt, iż pozostałe oferty złożone przez oferentów w postępowaniu na wybór wykonawcy tłoczni Odolanów znacznie przekraczają budżet przeznaczony na tę inwestycję, spółka zadecydowała o unieważnieniu postępowania.

Terminy realizacji inwestycji mają być niezagrożone

Operator gazowej sieci przesyłowej zorganizuje kolejne postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę tłoczni. W nowym przetargu mają zostać doprecyzowane postanowienia SIWZ dotyczące potwierdzenia doświadczenia, czyli te, które wzbudziły wątpliwości i doprowadziły do wyroku. Zmiany nie wpłyną na istotne warunki zawarte w dokumencie.

Firma twierdzi, że postępowanie zostanie przeprowadzone w trybie, który nie wpłynie na zakładany pierwotnie harmonogram realizacji tej inwestycji.

Przeczytaj także: Gaz-System może budować Baltic Pipe w Polsce. Są wykonawcy