• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Baltic Pipe – gazociąg pod nadzorem. Nawet podwodnych robotów [MAPA]

Opublikowano: 29-09-2022 (Aktualizacja: 03-10-2022) Źródło: inzynieria.com

We wtorek (27 września 2022 r.) wykryto, że w trzech miejscach rurociągów Nord Stream 1 i 2 dochodzi do wycieku gazu. Po dwóch dniach stwierdzono kolejne tego typu zdarzenie. Wiele argumentów przemawia za tym, że to działania sabotażowe. Dodatkowo, pierwsze wycieki pojawiły się w dniu otwarcia Baltic Pipe, co eksperci uznali za nieprzypadkowe. Dlaczego? Ponieważ Baltic Pipe pozwoli Polsce uniezależnić się od Rosji (kończy się kontrakt z Gazpromem). Patrząc na zdarzenia związane z gazociągami Nord Stream 1 i 2, pojawia się pytanie, w jaki sposób na co dzień nadzorowany będzie Baltic Pipe.


Baltic Pipe. Fot. baltic-pipe.eu Baltic Pipe. Fot. baltic-pipe.eu
  • Baltic Pipe ma funkcjonować przez około 50 lat
  • Będzie podlegać stałemu monitoringowi
  • Zanim gazociąg ułożono, sprawdzono dno Morza Bałtyckiego

Baltic Pipe otwarto 27 września 2022 r. Właścicielem i operatorem podmorskiego gazociągu jest polski operator. Spółka Gaz-System odpowiada za cały rurociąg, który został ułożony na dnie Morza Bałtyckiego (począwszy od pierwszego suchego spawu na wybrzeżu Danii).

Baltic Pipe – na czym będzie polegać kontrolowanie gazociągu?

Co prawda, z uwagi na fakt, że Baltic Pipe to infrastruktura krytyczna, informacje dotyczące jego fizycznej ochrony są objęte tajemnicą, natomiast wiadomo, że do zadań właściciela należy m.in. stały monitoring stanu gazociągu w sensie jego pracy i stanu technicznego.


Baltic Pipe ma funkcjonować przez około 50 lat. W tym czasie będzie podlegać cyklicznym inspekcjom wewnętrznym z wykorzystaniem tłoków inteligentnych. Właściciel będzie prowadzić także wizualne inspekcje zewnętrzne, do czego używane będą podwodne roboty. Z kolei sonary (metoda akustyczna) będą wykorzystywane do sprawdzania położenia gazociągu i stanu dna Morza Bałtyckiego. Parametry pracy gazociągu monitorowane będą w sposób ciągły w specjalistycznym systemie informatycznym – mówi nam Iwona Dominiak, rzecznik prasowy Gaz-Systemu.

Baltic Pipe. Fot. baltic-pipe.eu Baltic Pipe. Fot. baltic-pipe.eu

Baltic Pipe – specjalnie przygotowane dno Morza Bałtyckiego

Stan dna Morza Bałtyckiego sprawdzany był jeszcze zanim rozpoczęto układanie gazociągu. Przygotowanie dna polegało m.in. na wykonaniu skrzyżowań z istniejącą podmorską infrastrukturą np. kablami oraz innymi gazociągami. Łącznie wykonano osiem takich skrzyżowań (crossingów), które wymagały uzgodnień z sześcioma właścicielami infrastruktury podmorskiej. Ponadto, na płytszych wodach przygotowano wykop, w którym później zainstalowano i zakopano gazociąg. Podczas prac przygotowawczych nastąpiło również usypanie materiału skalnego w miejscach potencjalnych wolnych przęseł – wyjaśnia rzecznik. Łącznie do tych prac wykorzystano około 1250 mln ton materiału skalnego.

Baltic Pipe – kiedy i jak układano gazociąg?

Do budowy Baltic Pipe wykorzystano metodę S-lay. Pracowano w taki sposób, że najpierw 12-metrowe rury spawano na pokładach specjalistycznych statków, następnie sprawdzano spoiny NDT, na które nakładano powłokę antykorozyjną i tak przygotowany gazociąg opuszczano na dno.

Budowa Baltic Pipe. Fot. baltic-pipe.eu Budowa Baltic Pipe. Fot. baltic-pipe.eu

Układanie Baltic na dnie Bałtyku rozpoczęto pod koniec czerwca 2021 r. Z największego ze statków, Castorone, w ciągu 35 dni pracy na wodach głębokich ułożono 150 km gazociągu, z Castoro Sei 104 km (wody Polski i Danii), a z Castoro 10 – 20 km (przy duńskim wybrzeżu). Pracowano 24 godz. na dobę, załogi wymieniały się dzięki śmigłowcom.

Paliwo poprzez gazociąg Baltic Pipe płynie do Polski od 1 października 2022 r.

Baltic Pipe – MAPA

Mapa: trasa Baltic Pipe. Źródło: baltic-pipe.eu Mapa: trasa Baltic Pipe. Źródło: baltic-pipe.eu

Zobacz nasz serwis specjalny BALTIC PIPE

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!