Międzyrządową umowę o budowie podpisali w Rzymie minister energii Algierii Chakib Khelil i minister rozwoju gospodarczego Włoch, Pier Luigi Bersani. Jednocześnie konsorcjum Galsi podpisało z firmą Snam Rete Gas umowę o budowie włoskiej części rury, która w sumie będzie miała 940 km długości.

Gazociąg Galsi ma od 2011 r. dostarczać do Włoch przez Sardynię 8 mld m.sześc. surowca rocznie. W inwestycję jest zaangażowanych 7 firm. Algierski państwowy koncern paliwowy Sontrach ma 36% udziałów konsorcjum, 18% należy do włoskiej spółki Edison Gas, po 13,5% mają niemiecki Wintershall i włoski Enel Power, 9% należy do firmy Eos Energia, a po 5% mają spółki: Sfirs i Progemisa.

Będzie to już drugi gazociąg z Algierii do Włoch. Od 23 lat Włosi dostają surowiec z Algierii rurą Transmed, która przecina Tunezję i ma długość prawie 2,4 tys. km. W zeszłym roku, przepustowość gazociągu zwiększono z 27 do 33 mld m.sześc. rocznie.

Algieria buduje też przez Morze Śródziemne nowy gazociąg do Hiszpanii. Rurą o nazwie Medgaz, za 2 lata powinno popłynąć do Hiszpanii 8 mld m.sześc. algierskiego surowca rocznie. Od 11 lat, działa też gazociąg Magreb-Europa, który przez Maroko, transportuje z Algierii na Półwysep Iberyjski 12 mld m.sześc. gazu rocznie.