Poprawa bezpieczeństwa i konkurencyjności to argumenty wymienione przez KE w opublikowanym właśnie uzasadnieniu decyzji w sprawie przyznania spółce Gazprom większego dostępu do gazociągu OPAL.

Z dokumentu odnoszącego się do decyzji z 28 października 2016 r. wynika, że zdaniem KE, taka ma ona poprawić konkurencyjność i bezpieczeństwo na rynku gazu w naszej części Europy. Zwiększenie przepustowości dla Gazpromu, ma zdaniem KE, umożliwić przesył większej ilości gazu do Czech i do innych krajów położonych w granicach UE i poza nimi (m.in. Słowacja czy Ukraina). Zdaniem Brukseli wykorzystanie OPAL-u może mieć pozytywny efekt jeśli chodzi o przepływy gazu pomiędzy Niemcami i Czechami bez tworzenia zatorów – podała Polska Agencja Prasowa.
W uzasadnieniu wskazano podstawę prawną takich działań i podmioty, których dotyczy. Część informacji, uznanych za poufne, została zamazana w liczącym 42 strony uzasadnieniu.
Gazociąg OPAL
W 2009 r. spółka Gazprom otrzymała zgodę na rezerwację 50% przepustowośći gazociągu OPAL. Na skutek październikowej decyzji wielkość ta ma zostać zwiększona do 80%, a w określonych okolicznościach nawet do 100%. Takiej decyzji, jeszcze przed jej opublikowaniem, sprzeciwiła się Polska. Wniosek PGNiG trafił do Trybunału Sprawiedliwości UE, który wstrzymał wykonanie decyzji.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.