Do połowy listopada Komisja Europejska (KE) ma przedstawić propozycję doszczelnienia dyrektywy gazowej. Rozwiązanie, które ma sprawić, iż cały Nord Stream 2, również w części biegnącej przez Morze Bałtyckie, będzie podlegał restrykcjom unijnego prawa, prawdopodobnie zablokuje możliwość budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2.
KE doszczelni dyrektywę gazową? Kłopoty dla Gazpromu. Fot. pxhere.com
Proponowane zmiany dotyczyć mają przepisów z 2009 r., stanowiących podstawę trzeciego pakietu energetycznego - objęcie nim morskiej części gazociągu byłoby bardzo niekorzystne dla inwestora, czyli Gazpromu. Wiązałoby się to z koniecznością udostępnienia rurociągu również dla innych dostawców i ograniczeniem dostaw z Rosji nawet do 50%. Takie rozwiązanie przekreśliłoby opłacalność projektu.
Komisja Europejska chciałaby uzyskać od członków Unii Europejskiej mandat na rozmowy z Gazpromem i wynegocjować z nim status bałtyckiej części Gazociągu Północnego, ale zdania państw członkowskich są podzielone. Jednak szef komisji przemysłu, badań i energii Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, wezwał 9 października br. wiceprzewodniczącego KE ds. unii energetycznej, Marosza Szefczovicza oraz komisarza ds. klimatu i energii, Miguela Canete do pilnej nowelizacji dyrektywy gazowej z 2009 r.
Według Jerzego Buzka konieczna jest zmiana definicji interkonektora na wzór zapisów, jakie znalazły się w proponowanych regulacjach dotyczących rynku energii.
Potrzebujemy pilnie identycznych rozwiązań dla rynku gazu. Przejrzyste i jasne prawodawstwo jest najlepszym możliwym gwarantem bezpieczeństwa energetycznego całej UE - podkreślił Buzek.
Dzięki nowelizacji jasnym stałoby się, czy wobec Nord Stream 2 można stosować przepisy dyrektywy dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego gazu ziemnego, ustałby spór o to, czy można w odniesieniu do Gazociągu Północnego mówić o gazociągu kopalnianym (wykorzystywanym do przesłania surowca z miejsca wydobycia do zakładu obróbki) lub interkonektorze.
Co istotne, nowe przepisy miałyby zastosowanie do wszystkich gazociągów, które byłyby operacyjne w momencie wejścia w życie regulacji. Nord Stream 2 ma zostać oddany do użytku już w 2019 r.
Gazociągiem Nord Stream 2, zgodnie z planami rosyjskiej spółki, ma być przesyłane około 55 mld m3 gazu rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie.
Przeczytaj także: Dania zablokuje Nord Stream 2?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.