4 czerwca br. posłowie z połączonych komisji sejmowych, tj. Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa zadeklarowali poparcie projektu nowelizacji ustawy ws. inwestycji w gazoporcie w Świnoujściu.

Parlamentarzyści opowiedzieli się za przyjęciem nowelizacji po wysłuchaniu sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz niektórych innych ustaw, jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP).
Za przyjęciem projektu ustawy ws. inwestycji w gazoporcie w Świnoujściu zagłosowało 28 posłów, a czterech posłów wstrzymało się od głosu; nie było głosów przeciwnych projektowi.
Przewodnicząca podkomisji, Anna Paluch (PiS), zaznaczyła, że wcześniej uchwalone przepisy wymagają doprecyzowania, a postępowania administracyjne wraz z przygotowaniem i realizacją inwestycji w gazoporcie powinny zostać przyspieszone.
Dotychczasowe rozwiązania prawne nie są wystarczające i nie pozwoliłyby wykonać wszystkich niezbędnych inwestycji w pożądanym terminie tak, żeby zapewnić stabilne i bezpieczne zaopatrzenie, a także przesyłanie gazu ziemnego – powiedziała Paluch.
Głównym celem przyspieszenia prac w gazoporcie jest chęć takiego zdywersyfikowania źródeł gazu, które umożliwiłoby rezygnację z dostaw rosyjskiego surowca. Kontrakt jamalski, który PGNiG podpisało z Gazpromem i na mocy którego do Polski dociera gazociągiem Jamał–Europa około 10 mld m3 niebieskiego paliwa, wygasa w 2022 r. Stronie polskiej zależy na tym, by nie musieć go przedłużać.
Aby inwestycje były możliwe konieczna jest rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, czyli zwiększenie jego przepustowości, umożliwienie świadczenia usług bunkrowania statków i przeładunku skroplonego gazu na „kontenery kolejowe” – podsumowała plany rządowe Paluch.
Terminal LNG daje nam bardzo szerokie możliwości wykorzystania konkurencyjnego cenowo gazu ziemnego, importowanego z różnych źródeł. Jesteśmy przekonani, że popularność tego ekologicznego paliwa w kolejnych latach będzie rosła – mówił wiosną tego roku Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG S.A.
Gazoport w Świnoujściu – plany rozbudowy
Po rozbudowie istniejącego układu regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki, gdzie zachodzi proces zmiany stanu skupienia gazu z płynnego na gazowy, wzrosną moce regazyfikacyjne terminalu z obecnych 5 mld m3 do 7,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie –informowała na początku roku spółka Gaz-System. Takie ilości pozwolą zaspokoić połowę polskiego zapotrzebowania na surowiec.
Plany rozbudowy obejmują też powstanie kolejnego nabrzeża, które umożliwi realizację nowych usług, tj.: załadunku i rozładunku zbiornikowców małej i średniej skali, przeładunku LNG typu transshipment (ze statku przy nabrzeżu rozładunkowym na statek przy nabrzeżu przeładunkowym), załadunku jednostek bunkrujących skroplony gaz ziemny oraz bunkrowania gazu ziemnego.
Przeczytaj także: Naimski: budowa Baltic Pipe rozpocznie się wiosną 2020 r.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.