• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gazociągi TAP i TANAP połączone złotym spawem

Opublikowano: 10-12-2018 Źródło: TAP AG
Autor Magdalena Januszek
Magdalena Januszek
inzynieria.com

Spółka TAP AG, odpowiadająca za realizację projektu Trans Adriatic Pipeline (TAP), poinformowała, że w listopadzie br. gazociąg TAP został połączony z gazociągiem TANAP: Trans Anatolian Pipeline. Łącząc rurociągi, wykonano tzw. „złoty spaw”.


Spawanie rurociągu TAP w Albanii. Fot. TAP AG Spawanie rurociągu TAP w Albanii. Fot. TAP AG

To kolejny kamień milowy w ramach realizacji projektu Południowego Korytarza Gazowego (ang. Southern Gas Corridor, SGC). Korytarz ten, kontrolowany przez Azerbejdżan i Turcję, ma być alternatywą dla gazociągów budowanych przez rosyjski Gazprom. W skład SGC wchodzą: TAP, TANAP i Gazociąg Południowokaukaski (funkcjonujący od 2006 r.) – trzy komplementarne projekty, realizowane po to, by móc swobodnie przesyłać gaz ze złoża Shah Deniz 2 do Turcji oraz, w drugiej kolejności, na rynki europejskie.  

Trasy gazociągów TAP i TANAP: Źródło: TAP AG

Trasy gazociągów TAP i TANAP: Źródło: TAP AG

Złoty spaw wykonano pod okiem przedstawicieli inwestorów TAP i TANAP, na granicy turecko-greckiej. Dyrektor zarządzający w TAP AG, Luca Schieppati, podkreślił, że połączenie gazociągów oznacza, iż przesył gazu do Europy rozpocznie się zgodnie z harmonogramem, tj. w 2020 r.

Gazociąg Południowokaukaski, włączony do eksploatacji w 2006 r., liczy 692 km długości, z czego 442 km poprowadzone są przez Azerbejdżan, a 248 km przez Gruzję. Trasa gazociągu TAP, o łącznej długości 878 km, poprowadzona została przez terytoria kilku krajów, m.in. Grecji i Albanii. Gazociąg TANAP, który liczyć będzie ponad 1800 km długości, znajdować się będzie na terytorium Azerbejdżanu i Turcji, a oddany do eksploatacji ma być w czerwcu 2019 r. 

Zobacz także: Gazociąg TAP: 89% rurociągu jest już zainstalowane

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.