30 lipca Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (PGNiG) wraz z niemiecką spółką zależną PGNiG Supply & Trading (PST) zawnioskowały do Wyższego Sądu Krajowego w Düsseldorfie o uczestnictwo w postępowaniu sądowym w sprawie derogacji od stosowania przepisów III Pakietu Energetycznego UE dla gazociągu Nord Stream 2.
Fot. AndriiKoval/Adobe Stock
- Niemiecki regulator odmówił zwolnienia Nord Stream 2 AG spod zapisów dyrektywy gazowej
- Spółka odwoła się od tej decyzji do niemieckie sądu
- Strona polska zamierza walczyć o jej utrzymanie
Postępowanie po odwołaniu
15 maja 2020 r. niemiecki regulator rynku energetycznego (Bundesnetzagentur) wydał niekorzystną dla spółki Nord Stream 2 AG decyzję dotyczącą wniosku firmy o wyłączenie spod unijnej dyrektywy gazowej drugiej nitki Gazociągu Północnego, która wprowadza równe zasady konkurencyjności dla wszystkich uczestników rynku. Od tej decyzji odwołała się firma budująca rosyjsko-niemieckie połączenie gazowe. Rozpatrzy je niemiecki sąd.
Ochrona interesów
PGNiG i PST zamierzają aktywnie uczestniczyć w postępowaniu, dzięki czemu będą miały prawo pobytu na rozprawach, otrzymają dostęp do akt sądowych i będą mogły odnosić się do stanowisk stron, czyli Nord Stream 2 AG i niemieckiego regulatora rynku energetycznego.
Polska Grupa uważa, że taka forma umożliwi skuteczną ochronę interesów Polski i spółek. Podkreśla też, że pismo skierowane do niemieckiego sądu wpisuje się w jej strategię polegającą na wskazywaniu za pomocą wszelkich dostępnych środków prawnych negatywnych konsekwencji projektu Nord Stream 2 dla bezpieczeństwa dostaw i konkurencji na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej.
Dyrektywa gazowa
Przypomnijmy, że po wniesieniu odwołania przez Nord Stream 2 AG, Komisja Europejska podkreśliła, że będzie pilnować, by dyrektywa gazowa była realizowana. Zgodnie z art. 49a dyrektywy gazowej państwa członkowskie mogą przyznać ograniczone w czasie odstępstwa od przepisów dyrektywy gazowej interkonektorom z krajami trzecimi, ukończonym do 23 maja 2019 r. Niemcy mają prawo podejmować takie decyzje (w tym przypadku negatywne), tym bardziej, że ustanowione przepisy obowiązują także państwa spoza wspólnoty.
Odrzucony wniosek
Nord Stream 2 AG oczekuje, że budowany gazociąg Nord Stream 2 mający przesyłająć gaz ziemny z Rosji do Niemiec będzie wyłączony spod obowiązku udostępniania zdolności przesyłowych stronom trzecim, zwolniony od rozdziału właścicielskiego (unbundlingu) i stosowania transparentnych i rynkowych taryf. Dlatego 10 stycznia 2020 r. spółka złożyła do Bundesnetzagentur wniosek o udzielenie derogacji. PGNiG i PST 18 marca zostały dopuszczone do tego postępowania (po złożeniu wniosku), a 15 maja regulator podzielił ich stanowisko i odrzucił wniosek dotyczący derogacji.
Przeczytaj także: Jest zgoda na fuzję Orlenu z Lotosem. Będzie połączenie z PGNiG?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.