Interkonektor Polska–Litwa zostanie włączony do eksploatacji już 1 maja 2022 r. Budowa gazociągu o imponującej długości 508 km dobiega już końca.
Fot. Gaz-System S.A.
Nowy rurociąg przesyłowy (GIPL) połączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy wiosną tego roku – ale na razie jedynie przy częściowej przepustowości. Pełną przepustowość GIPL osiągnie w październiku 2022 r.
Źródło: Gaz-System S.A.
Od 1 maja przepustowość przerywana dla kierunku z Litwy do Polski wyniesie 2,4 GWh/h, co w skali roku odpowiada 1,9 mld m3/r. Przepustowość dla kierunku z Polski na Litwę wyniesie 2,6 GWh/h, co w skali roku odpowiada 2 mld m3/r.
Początkowe zdolności przesyłowe w obu kierunkach zostaną zaoferowane w kwietniu 2022 r. na platformie Platformie GSA, która stanowi narzędzie informatyczne do rezerwowania zdolności przesyłowych gazu na połączeniu międzysystemowym Santaka (punkt połączenia pomiędzy Polską a Litwą) – przekazała spółka Gaz-System.
Dzięki realizacji tego projektu paliwowego powstanie dwukierunkowy gazociąg przesyłowy łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Celem realizacji inwestycji jest eliminacja tzw. wysp energetycznych, czyli regionów dotychczas niezintegrowanych z rynkiem energetycznym UE, takich jak Litwa, Łotwa i Estonia oraz Finlandia.
Budowa gazociągu jest inwestycją o statusie„Projektu wspólnego zainteresowania” (PCI - Project of Common Interest) i jest współfinansowana przez Unię Europejską.
Przeczytaj także: Zwrot w niemieckiej polityce energetycznej. Efekt wojny Putina z Ukrainą
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.