Gaz-System uzyskał pierwsze pozwolenie na budowę gazociągu w ramach projektu FSRU Onshore. Wydał je wojewoda pomorski, a dotyczy jednej z trzech takich instalacji, które będą rozprowadzać gaz ziemny z planowanego pływającego terminalu gazu skroplonego.
Można budować jeden z trzech gazociągów do przesyłania gazu z terminalu FSRU. Fot. ilustr. Gaz-System
Gazociąg Kolnik-Gdańsk jest jednym z trzech lądowych obiektów do obsługi terminalu LNG (ang. Liquefied Natural Gas), który będzie zlokalizowany w Zatoce Gdańskiej. Długość rurociągu o średnicy 1000 mm wyniesie około 35 km. Ciśnienie robocze to 8,4 MPa. Wraz z pozostałymi umożliwi przesyłanie w rejon Polski środkowej gazu ziemnego wcześniej zregazyfikowanego w jednostce FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit).
Uzyskaliśmy pierwszy z trzech kompletów pozwoleń na budowę wymaganych na około 250-kilometrowym odcinku lądowym projektu FSRU. Po zakończeniu procesu pozwoleniowego i wyborze wykonawców planujemy niezwłocznie przystąpić do rozpoczęcia prac budowlanych – powiedział Tomasz Stępień, prezes spółki Gaz-System.
Mapka projektu FSRU. Źródło: Gaz-System
Gazociąg Kolnik-Gdańsk przebiegnie przez pięć gmin w woj. pomorskim: miasto Gdańsk, Pruszcz Gdański, Cedry Wielkie, Suchy Dąb oraz Pszczółki. W ramach zadania powstanie też stacja pomiarowa i zostanie ułożony światłowód.
Pozostałe dwa rurociągi lądowe do obsługi planowanego terminalu pływającego to Gardeja–Kolnik o długości 86 km oraz Gustorzyn–Gardeja o długości 128 km. Znajdują się w fazie projektowej.
Planowana zdolność regazyfikacji obiektu w Zatoce Gdańskiej to 6,1 mld m3 rocznie. Ma zostać uruchomiony w perspektywie 2027/2028 r.
Przeczytaj także: Gazociągi do pływającego terminalu LNG z decyzjami środowiskowymi
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.