Wojewoda opolski wydał pozwolenie na budowę czwartego przenośnego agregatu sprężającego na tłoczni gazu ziemnego w Kędzierzynie-Koźlu. To kluczowy obiekt dla magistrali gazowej północ-południe. Moce sprężania wzrosną o ponad połowę.
Tłocznia gazu ziemnego w Kędzierzynie-Koźlu. Fot. Gaz-System
Rozbudowa najważniejszej tłoczni gazu ziemnego do zasilania gazociągów północ-południe wzmocni krajowy system przesyłowy i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Czwarty agregat spowoduje wzrost mocy sprężania o ponad 50%.
Eksploatacja agregatu sprężarkowego o mocy około 13 MW rozpocznie się w grudniu 2023 r. po zakończeniu montażu. W efekcie tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu będzie dysponować czterema takimi urządzeniami, a jej moc wzrośnie z 23 MW do 36 MW. Poprawią się warunki przesyłu gazociągów łączących kierunki dostaw z północy (terminal LNG w Świnoujściu i Baltic Pipe) z południowo-wschodnią Polską do interkonektora ze Słowacją.
W ostatnim czasie w kędzierzyńskiej tłoczni zabudowano trzy dodatkowe filtroseparatory gazu ziemnego. W efekcie przepustowość obiektu zwiększyła się z 750 tys. m3/godz. do 1,5 mln m3/ godz.
Tłocznia gazu w Kędzierzynie-Koźlu to pierwszy taki obiekt w woj. opolskim na trasie korytarza północ–południe. Szybka rozbudowa i zwiększenie mocy przesyłowych wynika przede wszystkim z aktualnej sytuacji geopolitycznej i gwałtownie zmieniającego się rynku energetycznego w Europie.
Przeczytaj także: Pływający terminal LNG w rejonie Gdańska. Możliwa rozbudowa?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.