Partnerzy portalu

Pływający terminal LNG w rejonie Gdańska. Możliwa rozbudowa?

Opublikowano: 07-03-2023 Źródło: Gaz-System

Projekt budowy pływającego terminalu gazu skroplonego zakłada umiejscowienie jednostki w Zatoce Gdańskiej. Jej zdolności regazyfikacji założono na poziomie 6,1 mld m. sześc. gazu rocznie, jednak już prowadzone są badania możliwości rozbudowy.


Zdolności regazyfikacji pływającego terminalu LNG mogą zostać zwiększone. Fot. ilustr. Wojciech Wrzesień/AdobeStock Zdolności regazyfikacji pływającego terminalu LNG mogą zostać zwiększone. Fot. ilustr. Wojciech Wrzesień/AdobeStock
  • Po wstrzymaniu dostaw z Rosji rośnie zainteresowanie innymi źródłami gazu ziemnego
  • Gaz-System sprawdza zainteresowanie rynku dodatkowym surowcem z terminalu FSRU
  • Zdolności regazyfikacyjne można zwiększyć o 4,5 mld m3 rocznie

Potencjalną rozbudowę pływającego terminalu LNG ujęto już podczas planowania

Już na etapie planistycznym spółka Gaz-System przewidywała możliwość rozbudowy mocy regazyfikacyjnych terminalu FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit) powyżej planowanych 6,1 mld m3 gazu ziemnego. Jest to uzależnione od rozwoju rynku i wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny zarówno w kraju oraz w regionie.

Obecna sytuacja geopolityczna, w tym przede wszystkim wstrzymanie dostaw gazu ziemnego z Rosji do państw Unii Europejskiej, wpłynęła na wzrost zainteresowania uczestników rynku uzyskaniem dostępu do stałych i bezpiecznych dostaw gazu ziemnego, m.in. poprzez terminale LNG. Bardzo poważnie traktujemy bezpieczeństwo energetyczne regionu, dywersyfikacja źródeł dostaw gazu jest dla nas najwyższym priorytetem. Dlatego też mając na względzie otrzymywane sygnały podjęliśmy decyzję o uruchomieniu badania rynku i umożliwieniu dostępu do zwiększonych dostaw LNG poprzez terminal FSRU w Gdańsku – powiedział Marcin Chludziński, prezes spółki Gaz-System.


Możliwości eksportowe terminalu FSRU

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Badanie rynku pod kątem możliwości zwiększenia dostaw gazu

Uruchomiono tzw. niewiążącą procedurę badania rynku dla zapotrzebowania na dodatkową zdolność regazyfikacji planowanego pływającego terminalu LNG w stosunku do zapotrzebowania zgłoszonego w ramach Fazy 1 Procedury Open Season. W założeniach ustalono, że może to być 4,5 mld m3 rocznie. Decyzja będzie zależeć od zainteresowania rynku.

Gaz-System w ramach procedury chce oszacować także potrzeby potencjalnego eksportu gazu ziemnego po regazyfikacji w kierunku Słowacji, Litwy, Danii, Niemiec, a także Czech i Ukrainy. Zaplanowano dialog z uczestnikami rynku i spotkania dwustronne.

Wyniki będą uwzględnione podczas planowania zarówno infrastruktury regazyfikacyjnej LNG, jak i rozwoju sieci przesyłowej w Polsce.

W ostatnich latach spółka rozwijała sieć przesyłową. Powstało ponad 2 tys. km nowych gazociągów, zdywersyfikowano źródła dostaw gazu, w 2022 r. oddano do użytku trzy kluczowe połączenia międzysystemowe z Litwą, Słowacją i Danią. Trwają rozmowy na temat budowy interkonektorów z Czechami i Ukrainą.

Przeczytaj także: Gaz-System – projekty wodorowe na liście unijnych priorytetów?

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!