Spółka Gaz-System rozpoczęła formalną rejestrację podmiotów, które w ramach procedury Open Season zamówią moce gazowe pływającego terminalu LNG w Gdańsku. Jeżeli chętni podpiszą kontrakty, zdolności regazyfikacyjne zostaną zwiększone. Pojawi się druga jednostka FSRU zdolna do przetwarzania gazu skroplonego w lotny na poziomie 4,5 mld m sześc.
Dostawa LNG do terminalu LNG w Świnoujściu. Fot. Gaz-System
Decyzję o uruchomieniu procedury wiążącej podjęto na podstawie wyników wcześniejszej, niewiążącej. W marcu 2023 r. zainteresowanie zwiększeniem zdolności regazyfikacji terminalu pływającego było wysokie.
Budowa pierwszej jednostki FSRU już wchodzi w fazę realizacji. Wszystkie moce terminalu pływającego zamówiła Grupa Orlen. Obiekt zdolny do regazyfikacji 6.1 mld m3 LNG znajdzie się na wodach Zatoki Gdańskiej w pobliżu Gdańska. Gaz LNG po regazyfikacji zostanie przesłany podmorskim rurociągiem do sieci przesyłowej.
Jeśli w ramach procedury wiążącej Open Season dla FSRU 2 zainteresowanie się potwierdzi (odbiorcy podpiszą kontrakty długoterminowe), w rejonie Gdańska przy pierwszej jednostce pływającej pojawi się drugi terminal pływający zdolny do regazyfikacji 4,5 mld m3 gazu ziemnego. Łączna zdolność obu obiektów wyniesie 10,6 mld m3.
Przeczytaj także: Pływający terminal w Gdańsku. Badają dno zatoki
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.