Mimo że obecnie zmniejszyło się zapotrzebowanie na koks na światowych rynkach, to zarząd JSW nie zamierza rezygnować z tej kluczowej dla przyszłości spółki inwestycji. Wkrótce rozpoczną się przygotowania do budowy niezbędnej podziemnej i powierzchniowej infrastruktury oraz ogłoszony zostanie przetarg na budowę tysiącmetrowego szybu. Zakończenie wszystkich prac zaplanowane zostało na 2017 r. Jeszcze w tym samym roku, lub najpóźniej w następnym, ma rozpocząć się eksploatacja węgla ze złoża "Bzie - Dębina 2 - Zachód".

JSW ogłosi przetarg na wiercenie szybu w polu Bzie-Dębina. Budowa ruszy w tym roku, potrwa 48 miesięcy, będzie kosztowała 200 mln zł. Do końca roku ma się zacząć rozbudowa kopalni Zofiówka. Cała inwestycja, największa w polskim górnictwie od 20 lat, ma kosztować 3 mld zł.
Szyb o nazwie „1 Bzie”, który będzie głębiony w miejscu wiercenia otworu badawczego, będzie służył do udostępniania złoża o zasobach bilansowych 600 mln ton węgla, zalegającego do głębokości 1300 m. Zasoby przemysłowe, do głębokości 1180 m, które będą wydobywane w pierwszym etapie eksploatacji złoża, wynoszą 140 mln ton.