Specjalny zespół, powołany w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego pod przewodnictwem prof. Andrzeja Szczepańskiego z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, opracował kluczowe dla polskiego górnictwa tematy badawcze. Ich realizację w sześciu obszarach badawczo-rozwojowych ma koordynować komitet sterujący ds. służących górnictwu projektów.

Zespół wskazał m.in., że należy przygotować podstawy nowej kategoryzacji zagrożeń naturalnych w zakładach górniczych. Mają być też opracowane nowe zasady projektowania tzw. rozcinki złoża oraz likwidacji wyrobisk w warunkach zagrożenia pożarowego i metanowego. Kluczowa jest w tym miejscu odpowiedź na pytanie, jak skutecznie przewietrzać takie miejsca - także wtedy, gdy jest to w wyrobiskach, gdzie nie sięgają kopalniane szyby. Proponowane tematy badawcze dotyczą również metod pobierania prób powietrza i interpretacji wyników pomiarów, zasad pomiarów i kontroli parametrów przepływu powietrza w wyrobiskach oraz efektywnych metod odmetanowania górotworu w warunkach dużej koncentracji wydobycia. Potrzebne są także skuteczne metody zwalczania zagrożenia klimatycznego, szczególnie tam, gdzie naturalna temperatura górotworu jest wysoka.

Takich komisji, które miały za zadanie pracę nad podniesieniem bezpieczeństwa w kopalniach, w ciągu minionych 10 lat było 19. Komisje te wypracowały 252 wnioski, z których aż 63 dotyczyły środowiska naukowego. Jednak tylko 26 z nich udało się zrealizować. Poprawą efektywności obecnie zająć się ma właśnie komitet sterujący ds. służących górnictwu projektów. Analizując i porównując wnioski dotyczące przyczyn i okoliczności poważnych wypadków w zakładach wydobywczych w ostatnich 10 latach zauważalne jest, że niektóre z nich się powtarzają. Ujawniły się obszary niewystarczającego wsparcia nauki dla górnictwa.