Obecnie wodór wykorzystywany jest w transporcie i energetyce – to jedno z paliw alternatywnych używanych w przemyśle rafineryjnym w procesach chemicznych. Eksperci uważają, że wodór jako paliwo jest bardziej przyjazny środowisku, a pojazdy napędzane tym paliwem mogą na jednym zbiorniku przejechać około 500 km. Zaletą wodoru jest także krótki czas tankowania.

Jak podało Ministerstwo Energii, Polska jest jednym z kluczowych producentów wodoru na świecie, wprowadzając na rynek około 1 mln ton tego surowca rocznie. Celem wspólnych działań, prowadzonych na bazie podpisanego porozumienia, będzie – jak czytamy w komunikacie – współpraca międzynarodowa w zakresie rozwoju technologii magazynowania energii opartych na wodorze, wymiana informacji, a także promocja innowacyjnych rozwiązań w tym obszarze.


W Polsce największymi producentami wodoru są: Grupa Azoty, PKN Orlen oraz Grupa Lotos. Przykład takiego działania? W kwietniu władze Grupy Lotos oraz Gdyni podpisały list intencyjny ws. dostaw wodoru do napędu autobusów. W Gdańsku Lotos zamierza wybudować instalację oczyszczania oraz stację dystrybucji i tankowania wodoru. Ponadto obecnie gdańska rafineria produkuje około 13 ton wodoru na godzinę, a po zakończeniu budowy Projektu EFRA będzie to ponad 16,5 ton.

Z kolei w maju 2017 r. na niemieckiej stacji paliw STAR, należącej do Grupy Orlen, uruchomiono pilotażowy punkt tankowania wodorem. Zdobyte tam doświadczenie ma pomóc w rozwoju sprzedaży alternatywnych paliw w Polsce.

Przeczytaj także: Lotos – instalacje do oczyszczania gazu będą gotowe w 2021 r.