Od wielu miesięcy kierowcy z niepokojem podjeżdżają swoimi autami na stacje benzynowe. To oczywiście efekt zmieniających się cen za benzynę. Wiele osób z zaciekawieniem porównuje też ceny obowiązujące w Polsce do tych w pozostałych państwach Europy. Sprawdziliśmy, gdzie benzyna jest najdroższa i odwrotnie.
Ceny benzyny. Fot. Nomad_Soul/Adobe Stock
Skąd biorą się ceny benzyny?
Na początek warto znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd w ogóle biorą się ceny benzyny. Otóż kwoty, jakie płacimy tankując swoje auta na stacjach w Polsce, zależą od kilku czynników. Trzy kluczowe elementy kształtujące ceny benzyny to koszt zakupu baryłki ropy naftowej, marża rafineryjna i marża, jaką narzuca stacja benzynowa. Do tego należy dodać daniny państwowe, czyli opłatę paliwową (służy do utrzymania dróg), opłatę emisyjną (finansowane z niej mają być np. dopłaty do zakupu aut elektrycznych), akcyzę na paliwo, a także VAT (w związku z trudną sytuacją stawka tego podatku została zmniejszona z 23 do 8%). W zaokrągleniu można powiedzieć, że tego typu opłaty dodatkowe stanowią około 50% całkowitej ceny benzyny na stacji.
Na ceny benzyny w Polsce wpływ ma także sytuacja na światowych giełdach. Warto pamiętać, że transakcje na rynku ropy naftowej przeprowadzane są w dolarach amerykańskich. Jeśli więc dolar drożeje i umacnia się wobec złotego, oznacza to wyższe ceny benzyny. Odwrotnie jest, kiedy wartość amerykańskiej waluty spada.
A jakie ceny benzyny w najbliższym czasie będą w krajach Europy? Gdzie zapłacimy najmniej, a gdzie najwięcej? Poniżej przedstawiamy ceny benzyny, jakich według portalu tradingeconomics.com należy spodziewać się w krajach Starego Kontynentu w ostatnim kwartale 2022 r.
Najwyższe ceny benzyny w Europie (w USD za litr)
- Norwegia – 2,71
- Szwajcaria – 2,55
- Dania, Islandia – 2,44
- Finlandia, Holandia – 2,32
- Grecja – 2,21
- Wielka Brytania – 2,14
- Hiszpania, Irlandia, Włochy – 2,03
- Francja, Estonia – 2,02
- Niemcy – 2
- Belgia – 1,99.
Najniższe ceny benzyny w Europie (w USD za litr)
- Rosja – 0,92
- Turcja – 1,2
- Białoruś – 1,28
- Ukraina – 1,4
- Malta – 1,44
- Macedonia – 1,57
- Polska – 1,53
- Słowenia – 1,64
- Cypr – 1,7
- Bułgaria – 1,76.
Jak widać, Polska znajduje się w gronie państw z najniższymi cenami benzyny. Warto jednak pamiętać, że kluczowe nie jest to, ile za paliwo zapłacimy, tylko jakie w stosunku do ceny benzyny są nasze zarobki.
Przeczytaj także: 50 największych producentów ropy naftowej – ranking 2022
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.