Cena akcji Petrochina wzrosła w poniedziałek o 3 procent, podnosząc wartość firmy ponad 336 miliardów dolarów. Exxon Mobile dotychczas najdroższa firma świata wart był 335,9 miliarda dolarów.

Akcje Petrochina wzrosły w tym roku  29 procent po tym jak wydatki rządowe przyczyniły się do zwiększenia konsumpcji paliw w Chinach. Indeks giełdy szanghajskiej wzrósł w tym roku o 43 procent napędzany optymizmem, że 586 miliardów dolarów wydatków rządowych oraz rekordowa akcja kredytowa banków zniweluje straty w eksporcie i napędzi gospodarkę. Dla porównania amerykański indeks Standards & Poor’s 500 spadł w tym samym czasie o 1,8 procent. Cena akcji Exxon Mobil zniżkowała w tym roku 14 procent.

Petrochina była już najdroższym przedsiębiorstwem świata, odkąd zadebiutowała w listopadzie 2007 roku stając się pierwszą firmą w historii wartą 1 bilion dolarów. Jednak od tego czasu cena akcji firmy spadła osiągając wartość rynkową 333 miliardów dolarów. Od marca 2008 roku Exxon Mobil powrócił na pierwsze miejsce w rankingu najdroższych spółek świata według wartości rynkowej.

Zwrot z kapitału Petrochina wynosi około 14 procent w porównaniu do 36 procent w Exxon Mobil. Amerykańska firma jest również większa pod względem sprzedaży i zysku.  Sprzedaż Exxon Mobil w zeszył roku wyniosła 425 miliardów dolarów przy zysku 45,2 miliarda dolarów. Zysk Petrochina wyniósł 16,7 miliarda dolarów przy sprzedaży około 161 miliardów dolarów.

Obie firmy posiadają duże rezerwy ropy naftowej. W zeszłym roku Petrochina prześcignęła Exxon Mobil pod względem ilości zgromadzonych rezerw. Obecnie rezerwy Exxon Mobil sięgają ekwiwalentu 21,1 miliarda baryłek ropy, wystarczająco dużo by utrzymywać podaż przez prawie 15 lat.